| Aria7865 a întrebat:

Am o mica problema. Azi mi-am scapat telefonul in apa ( de fapt in wc) si nu stiu ce sa fac...merge biţul insa telefonul nu...tin sa mentionez ca e iphone.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Intai telefonul trebuia uscat, nu pornit, dupa ce l-ai scapat in apa! happy
Dupa ce scoti bateria, trebuie lasata apa sa se evapore din el. Foloseste o sursa de caldura blanda, nu agresiva pentru a usca dispozitivul, astfel incat, stand pe un loc caldut, sa poata fi evaporata apa din elwinking. Il poti tine si in orez daca vrei 2-3 zile, caci va atrage umezeala din telefon. happy
Faptul ca l-ai pornit si nu ai stiut cum sa-l protejezi dupa ce a luat contact cu apa ii scade mult sansele de functionare normala. Dar poate esti un om norocos si, dupa ce se usuca, va putea fi folosit din nou. big grin

2 răspunsuri:
| leapșa a răspuns:

Lasa-l sa se usuce. Tine-l cumva in picioare si nu-l folosi vreo 24h.

| gelu1970 a răspuns:

Cea mai mare tampenie e sa incerci sa il folosesti. trebuie stins si rapid pus intr-un bol cu orez. acoperit total si lasat 48 de ore acolo. daca ai noroc poate functioneaza din nou desi sansele nu sunt mari daca ai continuat sa il folosesti.