| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a rupt mufa de la căști și vreau să o schimb. Pe mufa nouă sunt trei fire maro albastru și negru și pe cablul de la căști sunt tot trei fire numai că de culorile albastru galben și roșu. Cine știe ce fir cu care se potrivește?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Lol, NU E SIMPLU RASPUNSUL?!?
pui muzica si le iei pe rand pana nimeresti corect fiecare casca, NU AI CUM SA STRICI CEVA

firele sunt in orice caz masa, semnal casca stanga, semnal casca dreapta, negru in general e masa si rosu semnal casca dreapta

insa in orice caz, mufa (de unde ai rupt-o) pare a fi complet diferita

poti sa improvizezi un aparat de masura dintr-o baterie, un bec si niste fire
iar daca negru de la casti e aproape sigur masa, masa de pe mufa e cel mai indepartat connector de varf, si afla la care fir corespunde cu aparatul de masura (chiar cu asta improvizat)

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pune aparatul de măsură pe el și determini care corespunde la care

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Imposibil. Dacă îi spun la tata îs mort

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trista alternativă

| Evolution a răspuns:

Un cablu este pentru masa, un cablu este pentru dreapta, un cablu este pentru stanga.
Asta se face cu un aparat de masura sau se desfac castile si vezi ce culoare corespunde la masa si la restul.
Exista si codul culorilor dar uneori e inselator.
De obicei negru corespunde la masa.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Proasta alegere.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Albastrul indica minusul, rosul si maroul indica plusul, iar galbenul si negrul plusul microfonului. succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

O chestie, microfonul și ieșirea audio au cate un jack separat