| MysteryMen a întrebat:

am un cablu USB si o tastatura normala am taiat cablul de la tastatura si vreau sa il leg cu cel USb dar nu stiu culorile...La USB am asa: ROSU, NEGRU, ALB si Verde iar la tastatura am ROSU, GRI, Maro si GALBEN... daca reusesc si imi merge pe Usb

12 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Cel mai sigur era sa cumperi un adaptor ps2/usb. Din cele 4 fire doua sunt +-5v(verifici asta cu un aparat de masura) iar celelalte doua sunt,, date". Cele de date pot fi inversate intre ele pana se gaseste pozitia corecta dar cele de tensiune ar fi bine sa nu fie cuplate gresit. Cind pui un pariu cu cineva e recomandabil sa ai ceva cunostinte si nu sa orbecai pe intuneric aici pe TPU.

| MysteryMen explică (pentru nutepriveste21):

Si cum aflu care sunt cele de 5 v pe tastatura...ca pe cele de pe cablu le-am masurat.

| tr3ig a răspuns (pentru MysteryMen):

Copilu, du-te si da-i la prietenu ala al tau o bere si zii ca a castigat pariu pentru ca asta nu se poate face. in primul rand este vorba de grosimea si tensiunea pe fire. daca nu au aceeasi tensiune poti sa le incrucisezi cat vrei tu ca ori cum nu or sa iti mearga. asa ca fugi si da-i o bere si tu cumparati alta tastatura si ia si un adaptor ps2/usb

| nutepriveste21 a răspuns:

Nu e vorba de nici o grosime a firelor, la cat consuma o tastatura cu noile tehnologii ar putea fi alimentata si wireless iar tensiunile sunt aceleasi.Insa, in fiecare tastatura ca dealtfel in toate dispozitivele ce pot fi conectate la un pc exista un cip care pe langa multe altele spune sistemului in momentul conectarii despre ce dispozitiv este vorba. Cum crezi ca va fi primit de sistem o tastatura ps2 conectata direct(fara adaptor) intr-un port usb? Driverul, asta e problema. Daca rezolvi cu el atunci fii sigur ca firele si tensiunile nu se vor opune.

| taken a răspuns:

Puteai folosi un adaptor PS2/USB.
http://www.google.ro/......tp?/search

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing de ce ai rupt mufa? stii ca mufa ps/2 e mai buna ca cea usb? intreba pe forumulelectronstilor acolo unt oameni care sigur o sa-ti zica ce sa faci

| MysteryMen explică (pentru anonim_4396):

Am rupt-o pentru ca am facut pariu cu un prieten ca pot face tastatura cu mufa pentru pc sa imi mearga pe laptop( Unde am doar mufa USB)

| coregame a răspuns:

Nu poti sa-l mai refaci!

| MysteryMen explică (pentru coregame):

Ba pot dar nu stiu culorile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MysteryMen):

Vezi ca daca gresesti culorile s-ar putea sa ramai fara pc sau tastatura

| MysteryMen explică (pentru anonim_4396):

Nu ca le inversai pe toate cum vrusei si nu e nicio problemalaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru MysteryMen):

DA? Interesant...laughingPai si n-ai nimerit cum vin puse?