| bluffm3 a întrebat:

Hello, revin cu o problema!
Deci, am un laptop Lenovo, destul de vechi (5-6 ani) si am decis sa iau un SSD extern sa se miste mai bine. Tin sa mentionez ca nu am de gand sa scot hardul din laptop si sa bag ssd`ul, doar il am bagat prin usb in laptop. Mi-am reinstalat windowsul pe hardul principal (Win 8.1), toate bune pana aici. Am clonat windowsul cu EaseUs ToDo, am intrat in bios, am setat sa booteze de pe usb drive, a mers la perfectie.

Dupa o saptamana, deoarece versiunea de windows pe care am instalat-o era mai veche (3-4 ani), s-a facut update automat la windows si nu ma mai lasa sa bootez de pe usb`ul cu ssd. primesc mereu bluescreen cu "INACCESIBLE BOOT DEVICE".
Am cautat cateva tutoriale pe net si am incercat sa intru in safemode sa sterg ultimele updateuri, dar nu ma lasa deloc, mi se restarteaza non stop.
O idee de rezolvare? Ma gandesc sa ma mut pe win 10 dar n-am mai folosit niciodata, sau sa instalez din now windowsul si sa opresc update`urile, chiar daca in timp probabil asta o sa afecteze, macar merge mai bine laughing)

1 răspuns:
| marinaru777 a răspuns:

Boot device se refera la hdd ul de pe care buteaza windowsul, nu il mai vede.Cauta pe cineva ca e usor sa inlocuiesti hdd ul si sa pui ssd. Poti cauta si pe google modelul laptopului tau de ex Asus x510 hdd replace