| LucianZR1 a întrebat:

Am un laptop Acer TravelMate 730TE care a avut instalat windows 2000 in italiana iar eu am instalat windows xp(in engleza) dar nu boot-ind ci cu windows 2000 deschis(ca orice program). A mers ok cv timp dar acum nu mai imi porneste nici un windows, imi da eroare si se restarteaza. Am incercat sa bootez de pe un cd cu win xp si sa formatez partitia c(doar o partitie are) insa nu mai vrea sa booteze decat de pe discheta. Se poate face ceva?

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Nu prea are logica ce spui tu.
Windows-ul se instaleaza pe o partitie "activa" iar in cadrul unui HDD o singura partitie poate sa fie si activa si "vizibila" (adica sa nu fie "hidden", ascunsa).
Tu, fizic vorbind, nu puteai sa ai doua sisteme de operare pe aceeasi partitie iar ambele sa ruleze ok.

Eroarea degeaba spui ca apare daca nu zici si in ce consta. Erori pot sa apara de la tot felul de lucruri...

Restart-ul poate sa fie atat de la sistemul de operare "buşit" cat si de la un virus.

Despre boot-at, sistemului de operare ii trebuie anumite fisiere ca sa ruleze ok, iar din moment ce ai formatat partitia nu inteleg ce fisiere crezi ca o sa aiba astfel incat sa nu iti ceara un disc cu respectivele informatii... este normal sa le caute undeva, si cum pe HDD nu sunt, le cere de pe disc.

Problema poate sa fie si de la BIOS, insa daca nu ai vreun virus mai dubios sau daca nu ai umblat tu prin setarile de BIOS, ar fi exclusa varianta asta, cu toate ca din ceea ce zici tu se pare ca este inversata ordinea de boot din BIOS... sau poate ti s-a stricat tastatura in zona tastelor de functie (adica tastele cu "F") si cand este alimentata tastatura face vreun contact prin zona tastelor F2 sau F10/11 iar in cazul anumitor BIOS-uri asta poate sa insemne schimbarea ordinei de boot (adica in loc sa iti boot-eze de pe partitia activa si vizibila a HDD-ului vrea sa boot-eze de pe disc/discheta sau de pe alte medii de stocare).

Ce as face eu in locul tau:
- verifica setarile din BIOS astfel incat sa corespunda cu ce vrei sa faci, adica prima alegere de boot sa fie HDD-ul;
- verifica cu un antivirus (A.V.) de DOS sau printr-un windows/linux live cd sa rulezi un sistem pe care sa instalezi un A.V. de top trial cu ajutorul caruia sa iti scanezi HDD-ul;
- daca este totul ok, treci la pasul urmator; daca nu e ok si iti gaseste AV-ul virusi, probabil o sa se descurce singur deci iar nu este cazul sa iti faci griji;
- dupa ce ai facut toate astea, continua cu CD-ul de instalare al Windows XP... undeva vei avea optiunea de "Recovery" sau "Restore point"... foloseste acele optiuni si incerca sa readuci Windowsul la o stare anterioara;
- daca nu reusesti, ultima varianta ar fi sa reinstalezi sistemul de operare. Inainte de asta eu iti recomand ca prin CD-ul "LIVE" (un astfel de CD live cu linux gratuit poti sa gasesti pe www.ubuntu.ro) sau CD-ul Hiren's Boot CD (ce ar trebuia sa vina atat cu un mini Windows 98 bootable de pe CD cat si cu antivirusi) cu care vei fi facut devirusarea sa iti faci si un back-up, poate chiar o alta partitie unde sa iti copiezi datele din "C:\" (urmand sa formatezi C-ul si sa instalezi un Windows "clean", curat);
- la formatare eu iti recomand Full Format-ul, ca sa te asiguri ca nu vei mai avea probleme. In aceeasi ordine de idei, eu iti recomand sa nu iti mai instalezi sisteme de operare pe partitii deja scrise, asa cum ai facut-o cu Win.-ul XP peste Win.-ul 2000 fara a formata C-ul sau partitia pe care era instalat "2000"-ul!

Sper sa te descurci! Daca mai ai probleme, posteaza u nou topic si anunta-ma prin PM iar daca o sa am timp o sa incerc sa te mai ajut.

Spor la treaba si mult succes! :)

1 răspuns:
| alecx4music a răspuns:

Da se poate. Trebuie sa faci rost de Windows botabil. Nu iti merge pentru ca nu toate windows-urile sunt bootabile.