| Boss491 a întrebat:

am o problema si simt ca innebunesc.
Deci am un usb cu windows xp pe el, pentru ca eu vreau sa-mi instalez windows xp pe calculator.
Ok, cand bootez cu stick-ul, imi da o eroare gen :

Attempting to boot from USB Device

Remove any disks or other media
Press enter to restart

Si nu stiu ce sa ii fac, am auzit ca trebuie dezactivat secure boot-ul din bios, dar am un bios invechit si nu gasesc setarea. Va rog sa ma ajutati daca stiti pentru ca de 5 zile ma chinui sa instalez windows xp si numai erori si bluescreen-uri, aa si problema e de la calculator nu de la usb pentru ca am fost la un prieten acasa sa vad daca la el mergea sa booteze si mergea perfect la el.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de calculator. Calculatoarele mai vechi nu au optiunea de bootare USB sau este defecta intrarea USB.

| Boss491 explică (pentru Salontanul):

Calculatorul meu este vechi, dar are optiunea de bootare prin usb.

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie activate TOATE formele de functionare a USB (din BIOS).
Daca nu interpreteaza corect boot-ul de pe USB, atunci instaleaza de pe CD.

Atentie!
Dupa bootare ai la dispozitie doar un scurt timp (cateva secunde) sa apesi tasta (spatiu) pentru a boota de pe USB /CD, in caz contrar booteaza de pe hard disk (asa va face de cateva ori pe parcursul instalarii, cand NU mai trebuie sa apesi nimic).

Blue screen apare daca este problema (binara) la un fisier instalat, ai o defectiune in calculator (RAM, hdd etc). sau nu corespunde vreun driver. Cauza este afisata in primele randuri pe "moartea albastra".

| Andersen2k18 a răspuns:

Ai incercat sa-l bootezi de pe un CD daca nu iti merge de pe stick?

| untaken a răspuns:

Si de ce nu ceri ajutorul prietenului tau?

| KanekiMalai a răspuns:

E din cauza pentru ca n ai porturi USB la pc fanta?