| kind4r a întrebat:

Imi doresc sa imi upgradez windowsul de la o versiune de 32 de biti la una pe 64.

Totul bun si frumos, intru in BIOS, setez ca first boot device (aici cum este setat BIOS-ul: http://imgur.com/a/sjZkf ), restartez si introduc CD-ul cu Windows. Aici intervine problema, in loc sa booteze CD-ul, se deschide normal.
Vazand ca nu booteaza ii dau un force boot din boot selection menu, atunci imi apare:
Reboot and Select Proper Boot device
or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key.

Ce as putea face sa rezolv problema? Am primit multe sfaturi sa resetez BIOS-ul la setarile din fabrica, dar nu am mai facut-o niciodata, si nu as vrea sa il stric, din cate am inteles este destul de riscant sa il resetezi fara sa ai habar de ceea ce faci.

Raspunsul care rezolva problema primeste fundita.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu e niciun riscant! Nu are ce sa fie riscant. Insa sfaturile sunt proaste! In primul rand ce cauta in ultima poza P0 hardul si nu unitatea optica? In al doilea rand da disable la UEFI si o sa-ti mearga!

| kind4r explică (pentru K0sti):

1.Acolo este de unde sa booteze fortat, de pe DVD sau HDD
2. UEFI era default disable, dar o sa il dezactivez si te anunt ce s-a intamplat.

| kind4r explică (pentru kind4r):

Nu a functionat, alta sugestie?

| CristiChristian1999 a răspuns:

Ca sa resetezi bios ul trebuie sa te uiți în calculator pentru o baterie mica, sub placa video sau chiar mai jos, și sa o scoți și sa o pui din nou pentru reinițializare bios.

| kind4r explică (pentru CristiChristian1999):

Stiu cum se face, pot sa o fac si fara sa o mai scot, am in BIOS o optiune "Restore Defaults", se vede in ultima poza