| Msk2002 a întrebat:

Help me! Nu am command prompt și nici măcar powershell pe Windows 10 pro(în care S mode). Ma poate ajuta cineva????????

14 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Ar tebui sa ai panoul de control in win10 scrie in stanga jos ce cauti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu ai command prompt? :))
Scuze, dar e imposibil. Tot ceea ce faci, este datorat cmd-ului. Toate aplicațiile pe care le deschizi/închizi sunt doar niște seturi de reguli impuse intr-un terminal (in cazul acesta cmd).

Deschizi aplicația Run (https://www.tekrevue.com/tip/windows-10-start-menu-run-command/) și scrii așa: cmd.exe

Și gata :)

| LPCTSTR a răspuns:

Bravo mă', ești deștept!
Ce ce te-a-mpins să intri în comunism?
Acum nu mai altceva de făcut decât un clean install.

| raz0000001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cringe

| NLS a răspuns:

Windows 10 S (și mai nou S mode) sunt mult mai restrictive, nu au deblocate acele funcții pentru un simplu user. Un admin le poate accesa în modul remote pentru ca ele exista în sistem.
Dar poți face update gratuit la windows 10 pro (fără S) și atunci ai tot ce dorești, chiar prea mult (telemetry, cortana și alte unelte de spionaj).

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Windows 10 S nu are deblocate acele funcții, pentru userul obișnuit.
Un admin le poate accesa în modul remote.
Dar teoretic se poate face update de la S la windows 10 pro, gratuit.

| doctorandus a răspuns:

Poti parasi S mode, insa aceasta schimbare este definitiva (nu mai poate fi anulata).

| PainTech a răspuns:

Modul S e o varianta mai restrictionata a sistemului de operare, e normal sa nu ai command prompt :

"Windows 10 in S Mode can’t use command-line shells like PowerShell, Command Prompt, or Bash, either. Various other developer tools are also off limits. You don’t have direct access to the Windows Registry via the Registry Editor, either.

If all the applications you want to run are available in the Microsoft Store, S Mode is a more secure experience. That’s why Microsoft initially pitched S Mode for schools. You can run Microsoft Edge, Microsoft Office, and anything else available in the Store, including apps like Apple iTunes and Spotify."

Daca doresti, poti iesi gratis din modul S cautand in Microsoft Store "Switch out of S Mode".

Mult noroc!

| ciumabubonica a răspuns:

Ai da nu stii sa intrii in el

| MaziluHDGAMMING2009 a răspuns (pentru ciumabubonica):

Nu are, te-as ruga sa nu mai dezinformezi lumea, windows 10 s mode e o versiune mai lite, trebuie sa upgradeze la pro

| Msk2002 explică (pentru NLS):

Am făcut update la Windows 10 pro dar e tot în S mode

| Msk2002 explică (pentru PainTech):

Nu merge sa fac switch ca îmi da o eroare

| Msk2002 explică (pentru anonim_4396):

E windows 10 pro in s mode

| PainTech a răspuns (pentru Msk2002):

Ei bine, poti oricand reinstala sistemul de operare daca este o problema prea mare...