| KGames a întrebat:

Stie cineva cum pot face sa booteze de pe cd un pc cu placa de baza ASUS A7V333-X? Are bios-ul ceva de groaza, nu e ca un bios obisnuit, e ceva vechi si extrem de ciudat.
Ma poate ajuta cineva? Mentionez ca la pornire, in safe mod, in command prompt(safe mode) da bluescreen de fiecare data, deci nu stiu de la ce Doamne iarta-ma ar putea fi.

3 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Poate ai nevoie de o schimbare a biosului daca e vechi si ciudat.
Pot fi mai multe cauzele pentru ca iti da bluescreen, vezi daca sunt placutele de memorie bine infipte sau sa nu fie de la hdd ca-i mai grav.
Incearca cu un live cd de windows sau linux dar mai bine il duci la service.
Succes!

| KGames explică (pentru WR104):

De la hard este, multumesc de raspuns.

| relian a răspuns:

Pai intra in BIOS si acolo cauta la boot first ori ceva de genul asta, la fiecare este scris altfel dar sa cauti la boot si sa pui prima oara sa buteze dupa CD, sau DVD, apoi esti cu exit si save change si atunci iti va boota dupa CD.Ca sa ajungi in bios cred ca stii inainte sa incarce windowsul apesi stiu si eu ce tasta f2 sau ce f o fi la calc tau si intri.Nu conteaza ce bios ai trebuie sa mearga.Dar tu cum stii ca are un bios de groaza daca nu ai intrat in el? Deci daca ai intrat in bios selectezi sa buteze dupa CD si inainte de a iesi sa ai pus Cd inauntru, vorbesc de Cd-ul cu windowsul ce vrei sa buteze adica cel de pe calc asta daca vrei sa intri asa. Daca vrei sa reinstalezi atunci stii cred ce si cum se face.Si daca face figuri poate fi ca ai virusi la greu.Incearca sa folosesti calc fara net sa vezi cum reactioneaza.