| MariusSs_7650 a întrebat:

Imi poate da cineva un sfat despre cum se booteaza windows vista? Am windows vista si vreau sa bag windows xp am incercat sa bag cdul in pc si l-am setat sa booteze de pe CD-ROM iar cand dau restart la pc sa porneasca bootare imi apare o eroare de genul "Windows recovery error" si imi apar 3. optiuni : 1.Safe Mode, 2.Safe Mode with Command Prompt, 3.Safe Mode with Network.Stie cineva dc nu porneste bootare? Sau amcar dc tot apar aceste 3 optiuni legat de "SAFE MODE"... funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| supermdmario a răspuns:

In primul rind, tu ai gresit instalarea, de aceea iti da eroare.
Prima data se instaleaza XP pe C si apoi pe alta partitie, windows vista
Xp fiind mai vechi, daca il pui dupa ce ai bagat vista, nu stie sa vada bootmanager-ul lui Windows vista si il va sterge inlocuindul cu al lui (al XP-ului) Daca pui mai intai XP si apoi vista pe o alta partitie, acesta fiind un sistem mai nou, stie sa vada XP-ul il va detecta si il va adauga automat ca a 2 intrare in boot manager astfel dandu-ti la pornirea sistemului posibilitatea sa alegi in ce sistem de operare sa intri
Secretul este sa pastrezi oridinea instalarii:
XP
Vista
Windows 7

1 răspuns:
| MariusSs_7650 explică:

Deci sa inteleg ca greseala a fost cand am bagat windows vista?