| Deenniii a întrebat:

Hey guyshappy Vreau sa imi iau un Nikon DSLR, dar sa aiba si acel efect de fundal in ceata( bokeh parca?) Poate ati vazut pe facebook pozele tuturor cu acel fundal, nu? laughing Menționez ca sunt începătoare si nu ma pricep chiar deloc in domeniul asta. Ce aparat imi recomandati?

5 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Aoleu...

Acel funda il poti pune tu dupa ce ai facut poza, in photoshop.Este un preset.

DSLR-ul nu iti da preset-uri!

Nu iti recomand sa dai banii pe un DSLR scump din moment ce nu stii nimic despre domeniu! Altceva decat sa apesi pe buton nu vei stii sa faci! Plus ca il poti strica foarte FOARTE usor daca nu stii cum sa-l folosesti!

| raresandrey a răspuns:

Daca spui ca esti incepatoare mai bine iti iei o camera din categoria,, middle,,, DSLR-ul are functii care nu vei sti sa le folosesti pana nu inveti sa faci poze ca un licentiat.

Răspuns utilizator avertizat
| MirelutaAlbinuta a răspuns:

Uite aici un DSLR bun care face si cartofi prajiti. Restul efectelor le poti pune in programe gen Photoshop la video in After effect
http://bit.ly/1teRfmG

| TundaStorm a răspuns:

Poți sa iei orice DSLR vrei nu contează marca. Nu se strica deloc ușor. poți sa cumperi corpul aparatului separat de obiectiv. Ca sa ai bokeh trebuie sa ai un obiectiv cu diafragma cat mai mare, adică trebuie sa scrie la specificațiile obiectivului litera "f" si un număr mic. Cu cat e mai mic cu atât ai bokeh mai mare. Poți sa obții bokeh bun si la f 3.5 dar si la f 1. Întotdeauna dimensiunea diafragmei este precizata.