| madisperanumeledeutilizator a întrebat:

Mi-am cumparat un DSLR acum cateva zile deci sunt incepator. nu ma pricep.
Am vazut pe laptop ca pozele sunt facute in 3:2
Cum pot sa le fac direct din aparat 16:9?
( Nikon D5300 )

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai posibilitatea să alegi dintre mai multe formate de imagine. Caută în meniuri; citește manualul de utilizare.

| octav005 a răspuns:

Pai umbla in setarile camerei. undeva la imagine. raport imagine

| Starla14 a răspuns:

Nu am lucrat pe Nikon, insa banuiesc ca precum la Canon exista in meniu "Format imagine", insa mai bine lasi in formatul original si faci crop apoi intr-un program de editare

| madisperanumeledeutilizator explică (pentru Starla14):

M-am gandit si eu sa fac crop dupa dar isi pierde din claritate cred...
poate este din cauza ca apartul meu nu este full frame ci crop 1.5?