| MadalinaGabriela02 a întrebat:

Hey TPU
Am o problema cu laptop-ul, aparuta recent. Odata conectat mouse-ul, refuza sa functioneze. In setari tot ce imi zice este ca nu gaseste driver sau update pentru acesta. Ce as putea face?

10 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Control panel manager davice manager dispositive maose acolo vezi daca ai driverele activate daca nu vezi aici
www.driverscape.com/download/usb-optical-mouse

| aneemaryy a răspuns:

Right click-update driver- automatically search for update

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data incearca sa bagi mouse-ul in alt port USB, respectiv incearca si cu un alt mouse.

| MadalinaGabriela02 explică (pentru Bula):

Am incercat in toate port-urile, cu 3 mouse-uri diferite.

Bula
| Bula a răspuns (pentru MadalinaGabriela02):

In acest caz trebuie incercat daca gestioneaza stick-urile de memorie. Testarea se face copiind un fisier cunoscut de pe laptop pe stick, deschis fisierul, dupa care inchis si sters.
Daca nu functioneaza nici cu stick-ul de memorie, atunci trebuie dus la un service, pentru verificarea sistemului USB.

| MadalinaGabriela02 explică (pentru Bula):

Cu stick-ul merge perfect, la fel si cu cablul USB al telefonului si altele, exact asta ma ingrijoreaza. Singura problema este la mouse-uri.

Bula
| Bula a răspuns (pentru MadalinaGabriela02):

Cu touch pad-ul functioneaza?

| MadalinaGabriela02 explică (pentru Bula):

Da.

Bula
| Bula a răspuns (pentru MadalinaGabriela02):

In acest caz:
1. scaneaza-ti laptopul impotriva virusilor: https://www.eset.com/us/home/online-scanner si cu malwarebytes
2. nu gaseste nimic, atunci introduci mouse-ul, intrii in device manager si stergi driverul mouse-lui. Restartezi laptop-ul cu mousele scos, iar dupa ce s-a incarcat windows-ul introduci din nou mouse-ul, dupa maxim 1-2 minute trebuie sa fie recunoscut.
3. daca nici cele din punctele anterioare nu ajuta, atunci trebuie sa repari /reinstalezi windows-ul.