| VeroniMichy a întrebat:

Hi,
Am combinat 2 plăcute de 4gb, una de 1600 ghz si una de 1333, daca o pun pe cea de 1600 in sistem,nu primesc semnal,daca o instalez in timp ce sistemul ruleaza,placa este recunoscuta de cpu z, dar nu si de sistem, ce fac?
(Stiu ca nu e bine sa combini frecvente diferite)

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Le-ai incercat pe rand pe cate una? Functioneaza fiecare?

De obicei poti combina frecvente diferite, si vor functiona la frecventa cea mai mica.
In plus, vei pierde inca 25% din viteza RAM-ului (pentru ca nu ai 2 placi perfect identice, sa functioneze in Dual Channel).

Daca la tine nu functioneaza, e cel mai probabil din cauza latentei (CL) diferite.
Daca BIOS-ul nu reuseste sa le aduca la o latenta comuna, nu prea sunt sanse sa le faci sa mearga.

Daca e recunoscuta de CPU-Z, incearca sa vezi la ce frecventa si latenta ruleaza fiecare.
TAB-urile Memory si SPD.

| Brizbriz a răspuns:

"daca o instalez in timp ce sistemul ruleaza"

imi e jena sa iti raspund, sincer, te mananca pielea rau, vreau sa spun... RAU DE TOT

Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa pui RAM-ul de 1333MHz in primul slot ("0"), iar cel de 1600 in al doilea ("1").
Daca nu porneste sistemul, atunci mergi la un service si incearca sa schimbi cele doua memorii cu alte doua, IDENTICE (acelasi fabricatie, frecventa, model). In acest mod, PC-ul tau va putea functiona in regim Dual Channel mai rapid si mai stabil.

| VeroniMichy explică (pentru Brizbriz):

Frate,nu esti obligat, pln

| Brizbriz a răspuns (pentru VeroniMichy):

Eu ma gandesc de 2 ori sa scot un hdd din mufa in timp ce merge, cu toate ca sata e absolut hot pluggable, iar tu bagi memorie in timp ce merge :o

e deosebit de clar ca nu ai nici o sansa, trebuie sa schimbi una din doua: memoria de 1600 sau placa de baza