| Stefan_Ionut_Ursache_1987 a întrebat:

Https://www.emag.ro/......DNT8WZMBM/
https://www.emag.ro/......DPNRQ4BBM/
Care din cele doua sisteme pc de mai sus credeti ca este mai ok, la primul nu scrie ce placa de baza are, si la al doilea ca nu are placa video dedicata.Dau funda!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cu ce te ajuta ca stii despre al doilea ca are placa de baza H110M, care pe langa ca e un chipset pentru un socket iesit din uz, este entry level?

Eu nu as arunca banii pe niciunul din sistemele acelea.
RX580 e putin cam noua si prea puternica pentru 2600 fara posibilitate de OC.
Un i3 10105F e mai performant decat i7 2600, si lucreaza cu DDR4.

Daca ar fi fost 2600K, atunci mai avea sens, il ridicai la 4.8 GHZ si mergea o vreme asa.

Cu un minim de economisire, iti poti face un sistem actual, din componente de calitate, aproximativ respectand bugetul de 2500 RON (desi de preferat ar fi sa dispui de minim 2800 daca doresti ceva ca lumea).
Vezi ca sistemele acestea preasamblate au si sursele pocnitori, nu doar placile de baza.
Uneori si SSD-urile sau RAM-ul sunt de la cele mai dubioase branduri si iti fac probleme inainte sa treaca primul an.
Chiar nu iesi castigat cumparand un sistem preasamblat de hotii aceia, fie el si unul cu componente actuale...
Orice sistem preasamblat si ieftin, la care nu se prezinta cu lux de amanunte modelele componentelor, e o bataie de cap.
Despre acestea din 2011-2015 nici nu mai vorbim.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nici nu mai stăm de vorbă: ăla cu i7!

| Hubiter a răspuns:

Salut,
Nu am cautat, dar din experientam cred ca, la banii astia poti sa cumperi o configuratie mult mai buna.

Daca vrei, pot sa imi fac timp sa iti fac o configuratie care sa se incadreze in banii astia. Daca esti interesat te astept sa imi scrii. https://hubiter.ro/contact/

Cu drag,
Hubiter.ro