| NLS a răspuns:

Poti cumpara procesorul.
Apare Ryzen 3000 pe cutie, dupa cum bine sper ca vezi.

E normal sa apara pe cutie, caci incepand cu acea data, au fost scoase din fabrica doar cu acel update.

Problema era daca magazinele si depozitele mai au/aveau in stoc variante mai vechi, de dinainte de acel update, posibil sa le vanda asa, mai ales catre cei care cumpara doar placa.

Normal daca cumperi impreuna un procesor din seria 3000 si o placa din asta de baza, nu ar trebui sa fie magari sa iti bage pe gat o placa pe care tu oricum o s-o returnezi, cerand "revizia" buna.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

DA si NU

Placa e perfect compatibila cu seria 3000, din care face parte si 3200G,
insa ea a fost scoasa initial pentru generatia 2000 (2200G, 2600, etc)
Procesoarele din seria 3000 le suporta doar incepand cu versiunea F40 de BIOS, ce dateaza din 2019/05/16.

Din cate am vazut in comentarii, PCGarage a vandut placi si dupa acea data clientilor, cu variante mai vechi de BIOS, F31 de exemplu.

Asta inseamna ca a existat si posibil sa mai existe chiar si acum -prin depozitul de unde se aprovizioneaza- varianta veche, cu BIOS mai vechi de F40.

Teoretic, incepand cu luna iulie sau august a anului trecut, producatorul a inceput sa livreze catre depozite varianta noua (nu e o versiune noua a placii, are doar o versiune mai noua de BIOS),
insa... poti tu garanta ca prin depozitul de unde cumpara PCGarage placile nu mai exista variante vechi?

De aceea e foarte important sa ii intrebi pe ei ce varianta va ajunge la tine, au suport online foarte bun, raspund mult mai la obiect si mai profesional decat altii.

Daca cumperi procesor din seria 3000, si placa de baza cu BIOS mai vechi de F40, nu va fi recunoscut procesorul, ca atare nu o sa afiseze nimic pe ecran.

| Crsiti92134 explică (pentru NLS):

Placa de baza am achizitionat-o anul aceasta in luna Februarie, iar acum vreau sa achizitionez ryzen 3200g, dar nu stiu daca am ulitma versiune de BIOS-ul suportata de procesor.
Cum pot afla daca am ultima versiune?

| NLS a răspuns (pentru Crsiti92134):

Procesor din seria 2000 nu ai. pus pe ea?
Ca fara procesor, va fi cam greu.

Pe cutie nu scrie nimic?

"Ryzen 3000 Ready"...

| Crsiti92134 explică (pentru NLS):

Https://imgur.com/a/88MkcLf nu am niciun procesor AM4 ca sa-l pun

| NLS a răspuns (pentru Crsiti92134):

Nu apare nici o imagine