| DonMoldo a întrebat:

Ce placi video se potrivesc cu aceasta placa de baza https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/b450m-ds3 h-v2/ am deja un 1050 ti pe ea dar ma gandeam sa trec pe un 1660 super credeti ca o sa fie compatibila?

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Pagina inexistenta

| NLS a răspuns:

Orice placa video se va potrivi pe orice placa de baza in zilele noastre.
INSA daca ai o placa de baza din 2002 si o placa video din 2014 (sau eventual invers), atunci nu se vor potrivi, pentru ca difera conectorul, placile de baza in acei ani nu aveau conector PCIex pentru video, ci AGP (sau unele, foarte putine, au mers pe PCI. Nici acest tip de conector nu mai exista de ani buni).

Componenta cu care trebuie sa se "potriveasca" placa video este in primul rand procesorul, abia apoi conteaza si placa de baza.

Si nu exista o singura varianta, poti pune cel putin 15 placi video pe acel sistem, si toate se vor potrivi foarte bine, in functie de tipul de joc sau de program pe care trebuie sa il duca si in functie de ce procesor ai.

Tot ce trebuie sa tii cont LA PLACA VIDEO, e sa aiba macar PCIex 3.0, pentru ca atat are si placa de baza.
1050 Ti si cele de mai sus, au v3.0 si chiar 4.0, deci e irelevant.

1660 Super ofera o diferenta de performanta de 80-90% in majoritatea jocurilor, si in unele chiar de 100% fata de 1050 Ti.

Deci ar merita, daca nu e foarte scumpa.

| 120bulevard a răspuns:

Da, o sa fie compatibila 101%.