| c0pil1n a întrebat:

I5 9400f / rx 580 8gb /Asus prime h310m-r r2.0 / sursa nJoy 650w/ ssd adata su650 240gb/ monitor Asus vg245he.
Stuttering in cs go pubg. Nu mai stiu ce sa-i fac.
Am dezactivat modul turbo din bios al procesorului si merge mult mai rau jocul cu drop frame-uri vizibile de cate 1-2 secunde.
Ce sa-i fac? Ce poate sa cauzeze acele drop frame-uri ca mor?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica si seteaza caracteristicile jocurilor, sa nu fie la calitati (inclusiv de imagine) prea performante.
Cu cat se seteaza rezolutie mai mare (pentru ecran, respecctiv pentru joc), cu atat sistemul este mai solicitat!
Daca cele doua rezolutii difera, atunci suprasolicitarea este si mai mare, sistemul se supra-incarca si merge sacadat.

Nepotul meu a jucat CS Go cu multi ani inainte, pe calculator mult mai slab (!) si nu a avut nici o problema de sacadare sau supraincarcare. E drept, nici setarile calitatii video nu le-a pus la maxim, doar la acceptabil (la treapta in care imaginea nu a sacadat si nu s-a supraincarcat sistemul).

| c0pil1n explică (pentru Bula):

Inteleg. Dar la mine sacadeaza indiferent ca este pe high sau ca totul este pe low. Tot sacadeaza

Bula
| Bula a răspuns (pentru c0pil1n):

Verifica si viteza si intreruperile internetului, in special spre serverul CS Go!
Este posibil ca, in caz de comunicare deficitara, sistemul sa stea in asteptare timpi prea lungi, ceea ce indica de asemenea incarcare mare pe CPU (si posibil si pe placa video),
Poti folosi si comenzile "tracert" si "ping" pentru numele site-ului.