| c0pil1n a întrebat:

Buna ziua. Cer ajutorul vostru pentru ca eu sunt depasit de aceasta situatieconfused
Pc-ul meu: Monitor Aoc g2 144hz 1 ms ips, i5 9400f, rx 580 8gb, Asus prime h310m-r r2.0, sursa njoy 650w, 16gb ram ddr4 2400MHz (2 sloturi : 8 cu 8), ssd 240gb (am doar ssd-ul), placa retea: Realtek PCle GbE Family Controller.
Am drop frame-uri scurte in ( pubg,fortnite, league of legends, cs go) Indiferent de rezolutie. Am drop frame in special cand e zgomot ( ma refer cand trage un alt player cu arma sau cand explodeaza ceva in jur)In fortnite de exemplu de la 144fps am drop la 80, 60, 30 fps depinde. Am facut urmatoarele :
1.Am reinstalat windowsu 10 pro.
2.L-am lasat sa-si dea toate update-urile.
3.Am instalat driverele de pe site-ul producatorului placii de baza (chipset,lan, audio, Intel me.)
4.Am instalat ultimul driver al placii video (rx 580 8gb) Am incercat si versiunile mai vechi dar tot am drop frame.
5.Pc-ul nu scoate zgomote ciudate(am incercat sa ascult )
6.Doar in jocuri face figuri ( in rest pe Youtube, Netflix etc nu am treaba)
7. Temperaturile nu depasesc 70 grade la procesor / placa video.
8.Memoria ram, ssd functioneaza la parametrii normali.
Voi ce parere aveti? Ce credeti ca ar trebui sa fac.
Astept un sfat, m-ar ajuta foarte mult, Multumesc!

2 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Cata memorie libera mai ai pe SSD'ul respectiv?
S-ar putea de asemenea sa fie de la 144hz / v-sync, cand fps'ul scade sub 144, s-ar putea sa ai si stuttering.

| c0pil1n explică (pentru N0xEterniS):

70gb liber, v-sync este dezactivat.