| Niknike a întrebat:

Imi recomandati si imi o placa de baza cu socket pentru procesor lga 1155 si slot de rap ddr3 care sa se potriveasca cu o placa video sapphire radeon rx 550 pulse 4 gb iar procesorul este un Intel i7 3770 3.4 ghz
Dau funda

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2v9ULDy Aceasta placa o am si eu si zic ca este o placa foarte buna. Placi mai noi nu gasesti cu socket 1155. Asta are si garantie 6 luni chiar daca-i second hand. Are condensatorii electrolitici foarte buni. Sunt din cei metalici si se strica mai greu ca cei din aluminiu. Spun asta pentru ca cel mai repede la o placa se strica condensatorii electrolitici. Placa mea de baza implineste 6 ani in august. Nici macar o eroare!

| Niknike explică (pentru Salontanul):

Dar se potriveste cu placa video mentionata mai sus?

| NLS a răspuns (pentru Salontanul):

Sa te tina! That was Gigabyte, once in a while.
A fratelui meu, un Gigabyte GA-EP45T-UD3P
e cumparata prin iunie 2009 (si aparuta in magazine la finalul lui 2008 din cate stiu).
Merge ca unsa impreuna cu un Q9650, nu a avut niciodata probleme.

A mea e AsRock (sckt 1155), si la fel, din decembrie 2011 absolut nici o problema.

In ziua de azi mi-e frica sa cumpar o placa de baza, indiferent de producator, la majoritatea modelelor vad pana la 20% clienti nemultumiti (in general 5-8%) si 5-15% retur.
Bineinteles politica permisiva de retur (fara motiv), dar pe de alta parte, cine primeste un produs 100% functional si de care e multumit, NU il mai returneaza.

PROBLEMA este cu recomandarea ta.
daca pornesti acel site si filtrezi dupa placi de baza si socket 1155, apar doar acestea. (Dell, Acer, Intel).

https://www.samwise.ro/catalog/placi-de-baza-3/filtru-socket-1155-14

| NLS a răspuns (pentru Niknike):

Placa aceea de baza suporta PCIex 3.0, deci raspunsul e da, e 100% compatibila
Chiar daca ar fi fost vorba despre o placa de baza ce suporta PCIex 2.0, tot ar fi fost compatibila, insa nu ai fi avut parte de performanta maxima.

Placa video, dupa cum vezi pe pagina oficiala,

http://www.sapphiretech.com/......detial.asp

Varianta 11268-01 nu are specificat clar standardul folosit, insa in partea de jos (System Requirement), se specifica ca e compatibila cu placi de baza incepand de la PCIex 2.0.
Deci "se pupa" una cu alta.

Cealalta, 11268-15, este PCIex 3.0, si la fel, in partea de jos apare: PCI Express® 2.0 or higher version based PC is required with one X16 lane graphics slot available on the motherboard in order for the card to be compatible with.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Niknike):

Da.