| LaRkIn a întrebat:

Imi spuneti ceva placi video bune pana in 500ron.am un ATI Radeon HD5450 1gb 64biti. dupa parerea mea e cam slaba?

Răspuns Câştigător
| Bogdanux a răspuns:

Daca ai putea sa spui si restul sistemului, as putea sa-ti recomand o placa exact pana in 500 de lei, ca sa nu fie limitata vreo piesa major.Placa pe care o ai e bunicica pentru jocurile nepretentioase si poate rula majoritatea jocurilor.

Pana in 500 de lei recomand, Nivida GTS 450 sau ATI 5770, chiar 6790, dar sare putin peste:

http://www.pcgarage.ro/placi-video/sapphire/radeon-hd6790-1gb-ddr5-256-bit/

Nu uita, conteaza si sursa pe care o ai, asta daca nu vrei sa fci artificii din pc-ul tau!

9 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Pai ai un sistem foarte bun, dar e treaba nasoala cu sursa, trebuie sa fie si una de calitate daca cumperi o placa cu un consum mediu/crescut.
Cand ai timp, sa desfaci pc-ul ca sa vezi ce scrie pe sursa, adica numele firmei si puterea ei.

Comparand consumul dintre 6790 si 5770, 6790 consuma mai mult, dar este mai buna si in plus, e de generatie noua (aparuta de aproape o luna).

http://www.hwcompare.com/10021/radeon-hd-5770-vs-radeon-hd-6790/
Acum totul depinde de sursa ta!

| Bogdanux a răspuns:

Pf.cred ca e NO Name sursa, si nu e recomandata in cazul placilor zise de mine. 5450-ul tau consuma cam 20-30 de watti daca ma gandesc bine, de aia tine sursa.

Recomandarea mea ar fi sa schimbi si sursa.Te poti uita pe Mygarage.ro, vei gasi recomandari de surse peste tot.

| Bogdanux a răspuns:

De fapt ca sa fiu mai exact, o sursa NO NAME nu are atatia watti, in realitate poate avea jumatate din valoarea inscriptionata pe ea, de aia multa lume le zic pocnitori.

Iar daca nu esti pretentios in jocuri, acel 5450 te va multumi pentru o perioada, in timpul ala iti vei strange bani si pentru o sursa si placa video de generatie noua, plus faptul ca se vor si ieftini.

| Bogdanux a răspuns:

Da, e foarte buna si GTS 450 si are un pret super la ce stie sa faca.

Sper sa te bucuri la maxim de ea!

| filipm2001 a răspuns:

Buna LaRkIn.
La bugetul alocat iti recomand o placa video nVidia GTS 450: http://goo.gl/1bY4j, sau un ATI Radeon 5770: http://goo.gl/s5Ld3. Citeste-le specificatiile si opiniile cumparatorilor sa te convingi. Transportul e gratuit si plata se face la livrare, deci te incadrezi in 500 RON.
Succes;)

| LaRkIn explică:

Specs:
Procesor AMD Athlon II X3 450 3. 2ghz

Placa video Ati radeon HD5450 1GB

4GB RAM

OS:Xp Home Edition SP3

Placa de baza AS Rock N68C-GS-UCC
Sursa: ...nu o stiu straight face

| LaRkIn explică:

Da...l-am deschis si pe sursa scrie ATX 500W-E-PSU-1 acesta cred ca e modelul si din cate se vede.are 500W

| LaRkIn explică:

Nu cred ca ar trebui schimbata sursa deoarece m-am uitat pe site-ul oficial si de la nividia si de la ati.si pentru nVIDIA gts450 imi trebuie sursa de minim 400w (eu am de 500w) si la ati radeon hd5770 imi trebuie sursa de minim 450w

| LaRkIn explică:

Oo ...totusi multumesc pentru raspunsuri.si cred ca o sa ma orientez dupa Nvidia gts450.si un var de ameu are una la fel.si ruleaza jocuri.gen call of duty black ops ...etc oh go on