| anonim_4396 a întrebat:

Imprimanta: cu laser ori jet (cerneala) care-i cea mai buna, care-i diferenta, care necesita schimburi etc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca vrei o imprimanta care sa te coste putin la folosire poti sa-ti iei o imprimanta cu jet. Imprimantele care au 4, 5 sau 6 cartuse de culori au cartuse resetabile sau cu CISS. O asemenea imprimanta este scumpa, camacelas pret cu cea cu laser dar te costa mai putin reincarcarea. Imprimantele cu laser pot scrie ( in majoritate) numai in negru iar una color te costa dublu si nu au acuratetea celor cu jet.
Eu mi-am luat o imprimanta HP Deskjet Advantage 4615 care m-a costat circa 400 lei. La ea am luat o pereche de cartuse (4 bucati) resetabile care m-au costat 155 lei. Mi-am luat imprimanta prin vara si n-a fost nevoie sa schimb cartusele originale (pe care le-am incarcat de cateva ori). Am avut, insa, anterior o imprimanta Canon care m-a tinut 3-4 ani cu cartuse resetabile (alea cu CISS sunt mai scumpe ca au in plus un rezervor suplimentar) dar s-a stricat imprimanta si am auzit ca HP-urile sunt mai bune. La o incrcare completa ma costa 2-3 lei fara manopera ca o faceam eu cu 4 siringi. Este cea mai buna solutie si este incercata de mine.
Imprimantele laser sunt foarte scumpe la fiecare incarcare. Este adevarat ca sunt mai rapide si tin mai mult dupa o incarcare dar, ti-am spus, alea color sunt exgerat de scumpe.

8 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Dupa experienta personala, cea cu laser e mai eficienta: functioneaza mai rapid, mai usor... cea cu cerneala a fost folosita in anii trecuti.

| K0sti a răspuns:

Laser!

| Pasat_Ilie_1994 a răspuns (pentru Deliiiia):

Are cartuse ceva precum cea cu cerneala, poate fi laser color?

| K0sti a răspuns (pentru Pasat_Ilie_1994):

Pai normal ca are cartus, cu ce ai vrea sa scrie? Exista si laser color! Google it!

| Pasat_Ilie_1994 a răspuns (pentru Salontanul):

Laser arde de ce ar trebuie reincarcare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Pasat_Ilie_1994):

Laserul arde un praf care se numeste toner: https://www.youtube.com/watch?v=BmLZAa6Z27U

| Pasat_Ilie_1994 a răspuns (pentru Salontanul):

Special au facut inventatorii sa mai capeta bani. de-ar fi laser de ars reincarcare deloc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Pasat_Ilie_1994):

Asa este! Multumesc pentru funda.