| FonAfon a întrebat:

În ce programe se fac site-uri complexe?

Răspuns Câştigător
| Rd79 a răspuns:

Depinde de site si cerinte. Daca este foarte complex, probabil ca ai nevoie de ceva gen c/c++. Motoarele de cautare, gen Google, aproape sigur ca au un backend in c/c++, posibil si niste python.

Facebook din cate stiu e php compilat.

Mai vezi si limbaje mai exotice gen Ruby sau Java (nu ca Java ar fi exotic, doar ca nu se foloseste prea mult pentru servere).

Daca te referi strict la partea de facut HTML (un site static), atunci se pot folosi multe, dar in general e bine sa-l faci de mana, pentru a fi optimizat.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand site urile se fac in limbaje de programare si de scripting nu in programe.

Html si css sta la baza oricarei interfețe a oricarui site. Apoi se adauga pentru functionalitate php, javascript, mysql, java, python si pe partea de server side orice alt limbaj.

| Celcestietot a răspuns:

Python, Html etc. Părerea mea.