| mariatina a întrebat:

In disc D am 14 spatiu in disc E am 14 spatiu iar in disc C am 8 spatiu. cum pot sa fac ca sa am mai mult spatiu in disc C?

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Iti trebuie
Easeus Partition Master. Cu varianta gratuita (Home)aici http://download.cnet.com/......63346.html poti face chestia asta foarte usor: Ai o bara pe care sînt trecute toate partitiile. Cu mouse-ul micsorezi partitia adiacenta partitiei C, si apoi tragi marginea partitiei C în spatiul eliberat. Datele se înmagazineaza, si la urmatorul boot sînt puse în aplicare. E drept, dureaza ceva, dar nu pierzi nici o data.
E bine sa defragmentezi mai întîi partitia de unde iei spatiul de alocat pentru C.
Deci repet:pur si simplu poti trage de colturile partitiilor cu mouse-ul ca sa le redimensionezi. Intai micsorezi D-ul apoi maresti C-ul in spatiul liber creat!
Pentru siguranta ta nu uita sa faci un backup la fisierele importante - uneori mai exista si accidente! Succes!

| Baton a răspuns:

14 ce? GB?
si dc asa putin? 14 gb liber sau hdd-ul tau nu are nici 50 gb?

daca in C ai 8 gb liberi atunci poti sa stergi idn cchestiile care nu iti trebuie.
daca 8 ai fara nimic pe ei atunci este de la partitie.
depinde cat e hdd-ul tau de mare si cum a fost impartit.
cand nu ai nevoie de nimic de pe el atunci cand instalezi windows sterge partitiile existente si creaza altele 2 sau 3 asa cum vrei tu oricum in functie de marimea hdd-ului tau o paritie ar trebui sa fie ceva mai micuta decat celelalte.

| Bybanu a răspuns:

Schimbi windowusu, si creezi din nou partitiile sau exista un program pe net, nu stiu cum se numeste si poti umbla la partitii.

PS. 14, 14, 8 sunt gb

| Alasia a răspuns:

Pai... ori stergi din el ce nu-ti mai trebuie, daca ai ce sa stergi. daca nu ai ce sa stergi, poti sa mai cumperi niste memorie, sau daca nici asta atunci poti muta ceva din C in celelalte partitii. in D sau E. eu asa fac, in C niciodata nu am suficient spatiu, cand in celelalte am si n-am ce face cu ele, si imi pun programele mai mari in D. Numai sa ai grija ca se spune ca nu e bine sa ti programe in D desi nu stiu de ce pentru ca eu le am acolo de cativa ani si calcu merge super bine. succes cu spatiul. pupici:*:*:*