| Dragutzu_Alexutzu_1999 a întrebat:

In legatura cu virusul Facebook. Am intrat pe asa ceva. Nu parea sa am nimic. Am facut pasii pe care i-a recomandat neLuL ca sa scap de virusi. Am curatat istoricul browserului. Apoi am instalat Malwarebytes Anti Malware. Am dat o scanare si cica n-am virusi. Apoi imi da pentru prima oara Blue Screen si intru normal in Windows. Dau o scanare si a gasit 2 virusi legat de Browser (Chrome). I-am dat sai bage in carantina. Si in carantina nu apar.. Am dat si o scanare in safe mode si nu mi-a detectat nimic. Dar am o senzatia ca (,) calculatorul se misca putin mai greu. Si am dezinstalat si reinstalat Chrome-ul. Si am dat si o scanare lenta cu AVG Free Edition tot in Safe Mode. Mi-a detectat 92 Infecții o__O. ( Abea acum cateva zile mi-am instalat windowsul. E proaspat. Si nici nu am instalat prostii pe el )
E posibil sa fii scapat de virus?
Virusul l-am accesat din prostia mea intrand pe un link.

4 răspunsuri:
| StalkerSoul a răspuns:

Daca ai schimbat windows-ul sigur ai scapat. dar tu ai scanat doar partitia cu windows? sau toate partitiile?

| express11 a răspuns:

Google-incarca norton eraser power-scan-gata.bafta!

| K0sti a răspuns:

AVG Free Edition? Cred ca glumesti! Scaneaza cu un antivirus serios nu cu prostia aia!

| al3xander a răspuns:

Dezactiveaza orice antivirus si foloseste urmatoarele utilitare:
combofix http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/ (nu functioneaza pe windows 8.1)
adwcleaner http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/
daca nu reusesti si nu esti sigur ca ai scapat incearca si kaspersky virus removal tool http://www.kaspersky.com/antivirus-removal-tool?form=1