| 6daniel a întrebat:

In urma achizitiei unui laptop, l-am trimis la un prieten sa ii puna windows 7. latopul are 4gb rami si am crezut ca ii trebuie un windows x64, insa cunostinta la care am dus laptopul mi-a instalat editia x86 (32 bit), spunandu-mi ca anumite programe nu functioneaza bine pe x64. dupa ce am primit laptopul inapoi am dat un test scurt pe canyourunit. acesta imi spunea ca am doar 2, 4 gb ram si cand m-am uitat in my >computer--proprietes imi scria ca am 4gbram (2, 4gb usable). in concluzie, credeti ca programele imi pot rula cu 4gb rami, sau trebuie sa instalez un windows x64?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7 pe 64 de biti e un pic mai problematic pentru ca nu e compatibil cu toate aplicatiile standard. Din cate vad, nu esti prea bine initiat in calculatoare asa ca daca ti-ai instala x64 doar ti-ai da batai de cap. Si prietenului tau la fel. Nu sti sa-ti instalezi nici windowsu.
Stai linistit pe x86. Faza cu RAMii e in felul urmator: x86 nu poate folosi mai mult de 3, 2 GB de RAM. Ti vede pe toti 4, dar normal ar fi sa iti zica un 3, 2 usable. Nu-ti fa probleme de cei ramasi pe dinafara - 3, 2 e memorie mai mult decat suficienta ca un calculator sa ruleze bine pe 7.
Bafta!

1 răspuns:
| username_5501 a răspuns:

Daniel du-te la cineva care este specialist. Daca prietenul tau este specialist trebuia sa stie.Trebuie un windows pe 64 bit pentru ca cel pe 32 nu este capabil sa citeasca toti rami tai.Sunt niste calcule matematice care demonstreaza ma rog sunt mai complicate si nu le pot scrie dar trebuie un windows adecvat adica pe 64 bit.