| johnnyb14 a întrebat:

Incerc sa bag windows 7 pe un laptop pe care a fost instalat windows 8. imi boot-eaza merge bine pana ajunge sa formatez partitiile acolo nu gasesc nici un fel de partitie. ma poate ajuta cineva? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Daca calculatorul a venit preinstalat cu windows 8, ai șanse mari ca să îti fie condamnat la Window 8 pe veci, din cauza UEFI. Daca ai noroc ca UEFI să se poată dezactiva din BIOS atunci se va putea instala si altceva în fară de Windows 8.
Verficiă la secure boot în BIOS.Să fie dezactivată acesta funcție.
Apoi butează cu DVD-ul de Windows 7.
Normal ca nu îti vede nici o partiție deoarece fiind instalat în UEFI sunt un fel de criptate.
Sau mai este o variantă. Gparted live Cd.
Se formatează hard discul complet în orice alt sistem de fișiere în afară de GPT și NTFS făra sector de boot prima, iar apoi în NTFS cu sector de boot/mbr.
Succes

| johnnyb14 explică (pentru DeyCj):

Nu am gasit in bios UEFI ca sa il dezactivez. cand ajung sa fac partitiile imi arata doar refresh si load drivere si mai jos scrie we couldn't find any driver.To get a storage driver click load driver dau load si nu gaseste nimic.

13 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Sunt laptopuri care vin cu Windows instalat pe partitie GPT. Trebuie sa convertesti GPT in NTFS. Foloseste metoda asta:
http://www.partition-tool.com/......r-disk.htm

| johnnyb14 explică (pentru horia2012):

Nu pot sa intru in sistem. Multumesc!

| horia2012 a răspuns (pentru johnnyb14):

Arata ca aici, l-a inceput?
http://www.sevenforums.com/......setup.html

| johnnyb14 explică (pentru horia2012):

Da numai ca nu arata floppy disk

| johnnyb14 explică (pentru horia2012):

Ce fel de drivere trebuie sa iau? eu am un laptop Acer aspire5750 G Intel core i5-2450m hdd 640gb

| horia2012 a răspuns (pentru johnnyb14):

Ti-ar trebui drivere sata preinstalate, dar pentru laptoul tau nu sunt.
Ar mai fi o solutie, dar acasa e complicat. Are trebui sa desfaci laptopul
(capacul din spate) sa vezi ce marca de HDD ai (numar, model), sa cauti pe site-ul producatorului un program special de formatare completa a lui.(gratis). Scoti HDD, il formatezi pe alt PC, dupa care incerci din nou.
La tine nu vede HDD (e ca si cum nu ar fi formatat). Daca ai cum, incearca, daca nu du-te intr-un service.

| johnnyb14 explică (pentru horia2012):

Pai am gasit ceva drivere am incercat cu ele mi-au aparut partitiile si apoi cand am dat sa le formatez au disparut si dupa ce am incercat sa le gasesc iar nu le-a mai gasit de nici un fel chiar nu imi dau seama ce se intampla

| horia2012 a răspuns (pentru johnnyb14):

Intra in BIOS si vezi daca ai o setare AHCI/IDE. Pentru W7 trebuie sa fie pe AHCI. Schimba pe ID si incearca sa instalezi un XP.

| johnnyb14 explică (pentru horia2012):

Ok multumesc mult o sa incerc si varianta asta

| horia2012 a răspuns (pentru johnnyb14):

Cu placere.