| Superior a întrebat:

Intel Kaby Lake, ce parere aveti despre aceste procesoare? Mult diferite fata de precedentul Skylake?

11 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Ca performanta(in jocuri cel putin) sunt identice. consuma mai putin curent -> poti sa faci un OC mai mare.

| AstroNoot a răspuns:

Mult imbunatatite in ceea ce priveste consumul de energie.Sunt mai mici si mai performante si din punct de vedere termic.Partea proasta e ca nu suporta Windows 7 si versiunile precedente, dar suporta USB 3.1.Eu zic ca procesoarele Cannonlake care urmeaza sa fie lansate o sa fie si mai si.

| Superior explică (pentru AstroNoot):

Pacat ca AMD Zen nu vor sa mai iasa...

| AstroNoot a răspuns (pentru Superior):

Cred ca si alea o sa fie puse in genunchi de Skylake, AMD a ramas in urma, si la cum se dezvolta Intel, tot in urma vor ramane

| Superior explică (pentru AstroNoot):

Eu am avut numai AMD pana acum, primul a fost un A10 5700 si cel care-l am acum este un FX8370E in combinatie cu un GTX 970 si 16GB de RAM.

| AstroNoot a răspuns (pentru Superior):

Sfaraie bine cartofii prajiti pe procesor? big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AstroNoot):

Daca si cu parca... adorabile parerile astea de doi lei. Exista destul informatii despre ce o sa vina de la AMD, au lansat informatiile oficiale catre presa despre arhitectura si performanta. Nu o sa stearga pe jos cu Kaby Lake, doar ca vor oferi performanta cam la nivel de Skylake la un pret foarte bun. Suficient si pentru cei care nu sunt fani AMD, in special in zonele low-cost si mid-range.
http://www.pcworld.com/......oards.html
On-topic: Cine a sarit peste Skylake poate sa treaca la Kaby Lake, preturile par ok. Cel putin acum cit sunt la promotie pe PCGarage. i3 7100 arata promitator. Personal am inca un i3-2120 care isi face treaba foarte bine (SSD, 8 GB RAM, GTX 750 Ti, monitor cu rezolutie mica, zburda in jocuri), nevestei i-am luat acum un an un i3 6300 (alaturi de 16 GB DDR4 si un GTX 960), zburda si ala (Witcher 3 cu toate la maxim in full HD, asta joaca de rupe). Acum astept sculele noi de la AMD, am in vedere un upgrade anul asta cindva. Nu de alta, dar placa de baza si procesorul fac 5 anisori in vara...

| Superior explică (pentru AstroNoot):

Cand ma joc sta in 30-40C si in idle cam 10-20C (am cooler Zalman CNPS Optima, ceva de genul), daca vrei iti arat poza happy

| Superior explică (pentru GabiDumitrescu):

Nevasta-ta se joaca la PC? Rar asa ceva....in sensul bun ca majoritatea te ameninta ca daca te mai joci iti arunca PC-u pe geam

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Superior):

Majoritatea te ameninta fiindca nu le-ai luat si lor calculator, de aia. happy

| peperonies a răspuns (pentru Superior):

Chiar vreau sa vad poza cu 10 grade idle.