| Clueless22 a întrebat:

Inteleg ca a fost pusa aceasta intrebare de n ori pe acest site, dar va rog sa aveti rabdare.
M-am hotarat sa imi cumpar pana de craciun un laptop, iar bugetul meu este de 3000-3500(cu win10). Il voi folosi pentru telemunca (doar app Anydesk, excel, access) si ocazional jocuri. Aici e mica mea problema. Ador jocurile Civ6, cities skylines, banished, roller coaster tycoon si sims4. Jocuri care pot rula (un pic mai greu) si pe un notebook din 2011(pe care am dat 1500lei atunci). E neaparat nevoie sa cumpar un laptop de gaming daca vreau ca aceste jocuri sa mearga normal? Aici nu ma refer la fps 100 ci doar sa se miste normal fara alte mofturi. Fara lag sau durata mai mare de 2-3 min incarcare joc. Imi puteti da niste exemple cu laptopuri care pot rula aceste jocuri fara probleme. Va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Il voi folosi pentru telemunca...E neaparat nevoie sa cumpar un laptop de gaming daca vreau ca aceste jocuri "

nu, la banii ăia, va fi o "sculă" bunicică la toate

| LPCTSTR a răspuns:

Gasesti laptopuri destule pentru zona asta de pret, desi eu as recomanda un calculator, eventual o racheta refurbished(SH) cu 30-50% mai ieftin decat un calculator si cu peste 50% mai ieftin decat un laptop "de gaming", bineinteles, cu aceeasi bani.

| zilog a răspuns:

Cauta un laptop fabricat de DELL
sa aiba placa video măcar de 2 GB
și procesor cel puțin INTEL I7
nu lua cu alte procesoare ca nu e bun de nimic
cumpara neaparat i7 sau i9

iar ca si ram incercă să găsești cu cât mai mult RAM gen 32 GB
neaparat ddr4
pentru ca ddr 3 nu se gaseste e scump si nici nu poti gasi mai mult de 16gb