| LuciWv a întrebat:

Intrebare pentru pasionati...
Care credeti ca va fi inpactul pretului la placile video curente cand va aparea Pascal in speta GTX 1070 si 1080?
Pentru ca GTX 1070 va fi cam 370$ ( 1.400 ron) si 1080 ceva 580$-600
Adica GTX 1070 este mai buna ca un GTX Titan X de 4-5.000 ron cu 50% si totusi este mai ieftina ca un 970...
Ma gandesc oare, GTX 970 va fi 600-700 lei? pentru ca asta ar trebui sa fie pretul altfel nu ar mai putea fi vanduta
960-ul r.i.p
De restul nu mai zic,
Este cert faptul ca retailari din Romania ne vor zupui la propriu cand vine vorba de pret, 370$/600$ pret din fabrica,stock,apoi apar variatiile de brand Asus/gigabyte, etc... +10-20$ si TVA-ul care sigur va fi mare, intrucat 1070 va ajunge la 2.000 lei la retaileri mai mari (eMAG,pcgarage)
Deci, parerea voastra?

1 răspuns:
| SilviaDulcik a răspuns:

Da, ai facut calculul correct, un GTX 1070 o sa aiba pret ~ 2000 lei la inceput dupa care va ajunge la 1600 lei.
Dar faza cu GTX 970 la 700 lei, doar in visele cele mai frumoase.
O sa se intample asa :
- ori se ieftinesc pana la 1300 lei si se vand asa
- ori o s-a cam dispara de pe piata in urmatoarele 2 luni

Niciodata nu o sa se vanda la un asemenea pret, niciodata.
Exemple au fost destule, de la telefoane destepte la televizoare.
De ce? Pentru ca lumea cumpara.

Sunt interesata de consumul unui GTX 1070, avand in vedere ca GTX 1080 o sa aiba un consum de ~ 180W.