| Reek54 a întrebat:

La cat timp trebuie sa schimb pasta termoconductoare de la procesor?

Răspuns Câştigător
| TupacShakur a răspuns:

Vezi si tu cat de incins este procesorul. acum depinde si de procesor si de pasta. cand realizezi ca procesorul ruleaza la o temperatura mare atunci e timpul sa o schimbi.
si daca vrei sa o schimbi iti recomand sa pui o pasta mai buna cum ar fi asta http://www.emag.ro/......%283.5g%29
este ea putin cam scumpa dar merita pentru ca este pe baza de argint.

15 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Depinde de procesor, de cat de mult este folosit pc-ul respectiv dar e bine sa o schimbi cam dupa 1 an.
Numai bine.

| mgtow a răspuns:

Odata la 4 ani.

| BANN3R a răspuns:

Depinde de pasta + procesor. Daca pasta e slaba poti sa o schimbi si la jumatate de an ca se usuca si nu mai e buna de nimic. Daca e pasta buna o poti schimba la 1 an. un an si... Dar. cu cat schimbi pasta mai des. cu atat mai bine, racirea e mai buna

| gicaputinica a răspuns:

In primul rand, monitorizezi temperatura procesorului.
In momementul in care constati ca in aceleasi conditii de temperatura ambianta, temperatura procesorului este mult mai crescuta, executi o curatare interioara de praf cu jet de aer, cu mare atentie la fluturasii radiatorului si daca fenomenul continua, schimbi pasta!
Nu cred ca exista un termen fix pentru asta!
Eu am calculatorul de 7 ani si n-am schimbat-o niciodata! N-a fost nevoie.

| Reek54 explică (pentru TupacShakur):

Da, pai cu din asta pe baza de argint am acum.

| TupacShakur a răspuns (pentru Reek54):

Aha. pai daca vrei sa o schimbi pune tot de asta

| gicaputinica a răspuns (pentru Reek54):

Si care e motivul de vrei sa o schimbi?

| Reek54 explică (pentru gicaputinica):

Nu vreau sa o schimb, doar am intrebat la cat timp se schimba.

| gicaputinica a răspuns (pentru Reek54):

Cred ca te-ai lamurit!

| Reek54 explică (pentru gicaputinica):

Da.

| Constantin_Paic_1988 a răspuns:

Eu am auzit ca trebuie si folosit sanatos procesorul daca stai numai pe fcb si joci cs n-are ce sa pateasca eu am pc+ ca am si ram 32 gb maxim am un procesor 3. 7ghz sil am de un an si n-are nimic deci cand sa-i schimb pasta?

| Cristi_Tynca_1992 a răspuns (pentru TupacShakur):

La ce temperatura se in schimba pasta

| Cristi_Tynca_1992 a răspuns (pentru TupacShakur):

La ce temperatura se in schimba pasta de pe procesor

| PetrescuBogdan a răspuns:

Odata la șase luni este recomandat.

| Nebunuシシ a răspuns (pentru TupacShakur):

Linkul nu mai este valabil