| Daughter a întrebat:

La eMAG se pot achizitiona telefoane in rate fara ABSOLUT nicio dobanda?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Magazinele ofera ratele prin contracte de credit bancar. Banca achita contravaloarea in locul tau, iar tu platesti inapoi creditul bancii, impreuna cu dobanzile si comisioanele calculate.
Doar putine firme (cum este si Digi) ofera telefoane cu plata in rate fara dobanda si comisioane, daca esti abonatul lor, dar trebuie sa achiti o suma in avans la preluarea aparatului.

| Alexuţ02 a răspuns:

Nu, dacă iei în rate mereu o să plăteşti mai mult.

De exemplu un telefon de 2000 lei, în rate achiţi cam 2300-2400 pentru el. nu se merită sincer. dar pentru cei care nu-l pot achiziţiona din prima, la liber, treaba cu ratele e bună

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Da, se poate plati in rate fara dobanda daca ai un card de credit. De exemplu, eu am un card ING de cumparaturi, fac cumparaturi de pe Emag cu el, iar apoi platesc catre ING 6 rate fara dobanda. Uneori mai poti lua si in 12/24 de rate fara dobanda.
Uite aici o lista cu cardurile acceptate de Emag la care platesti fara dobanda
https://bit.ly/2DNDZRh