| VlaxDDDDDD a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine:
-Ce inseamna si este televizorul LCD
-Ce inseamna si este televizorul LED
-LED sau LCD care e diferenta si de care ma sfatuiti sa iau
-E bun asta? http://www.emag.ro/......E63FTBBBM/

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut Vlad
LCD = liquid crystal display si dupa cum ii spune si numele e un ecran cu mici cristale lichide care iti ofera imaginea
Cristalele respective nu emit lumina, asa ca in spate e montat un fel de neon ce le lumineaza.
Daca ai un TV sua monitor sau laptop lcd stii deja ca se vede diferit din diferite unghiuri, din anumite unghiuri nu este suficient luminat si nu se distinge clar imaginea

LED e bazat tot pe lcd (cristale lichide), dar iluminarea lor nu se mai face prin clasicele "tuburi de neon" ci printr'un "perete" de diode, asigurand astfel iluminare uniforma si unghi mai bun de vizibilitate.
Nu numai ca e se vede mai clar, mai uniform, dar e si mai economic din punct de vedere al energiei electrice consumate.

Deci sfatul meu e sa iei led, tv il tii ani buni si nu e diferenta foarte mare de pret intre ele.

Cat despre eMAG, vinerea viitoare are balck friday, cu reduceri de pana la 60% la anumite produse si 10% la restul, mai asteapta 10 zile si-l iei mai ieftin.

Daca vrei lista completa de magazine participante, http://blackfriday2012.eu.

Bafta