| anonim_4396 a întrebat:

Ma tot intreb cum functioneaza trenurile electrice avind doar o linie de curent electric, sau masinutele de la autodrom de prin parcurile de distractie care au o antena montata?

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Unul din fire e cel de sus, linia de curent, iar al 2-lea fir il constituie sinele metalice sau suprafata metalica pe care se deplaseaza masinutele.

| Pasat_Ilie_1994 a răspuns (pentru halogen001):

Dar cum de nu-i nimeni electrocutat, dar la trenuri sa fie al doilea fir sina nu are cum fiindca lumea traverseaza una alta

| halogen001 a răspuns (pentru Pasat_Ilie_1994):

Sinele sau platforma metalica sunt cum s-ar zice impamantarea si nu are cum sa fie nimeni electrocutat - e un singur fir si acela e impamantarea - nu se inchide nici un circuit. Se intampla accidente daca se urca cineva pe un vagon: http://stirileprotv.ro/......-fete.html
Sinele de tren sunt lungi si bine impamantate, riscul de electrocutare nu exista, dar la masinute daca impamantarea nu e bine facuta e mai riscant: http://www.digi24.ro/......tii+din+Ef
Daca masinuta nu face bine contact cu platforma, atunci toata masinuta e practic sursa de curent si daca la urcare se tine o mana pe masinuta si stam fara incaltaminte izolatoare pe platforma, e foarte riscant.