Întrebare recomandată | dannyel86 a întrebat:

Mai am o intrebare. E despre un decodor tv, folosit pentru receptarea canalelor digitale din grila operatorului de televiziune.
Intrebarea este: acest dispozitiv poate detecta si posturile tv analogice sau doar pe cele digitale (pentru care a fost creat)?
Desi pare incredibil, am in grila si canale tv care se vad doar in format analogic, nu si digital. N-as vrea sa mut mereu mufa de la tv la decodor si invers pentru aceste posturi (pe care le si urmaresc).
Ma gandesc ca exista o varianta sa le vad si pe cele analogice (poate cu un adaptor?).
Cine are idei bune, sa le faca auzite! happy
Multumesc!

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar ce prinzi analogic și nu prinzi digital man?

| dannyel86 explică (pentru RAY):

Comedy Central.
Akta l-a scos de pe digital si nu stiu de ce nu l-au reintrodus. L-au lasat doar pe analogic.
Daca ei au slabit semnalul la analogic (se vad puricit unele canale), ca sa dea banda la digital, pot eu corecta intr-un fel semnalul sa le vad lacrima? (amplificator de semnal?)
Ma gandesc ca daca de la ei vine prost receptionat, trebuie sa-l las asa.
Putere semnal: Mediu 50 (semnalul dat de ei, care, in conditii normale, cred ca trebuia sa aiba valoarea 100, nu?)
Calitate semnal: 100(BER:OX 1E-6)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut da o cautare automata a canalelor tv sa ti le gaseasca si in format digital HD si in analogic SD si atunci le ai pe toate.

| dannyel86 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am facut asta deja. happy Nu ajuta. Digitalul poate fi impartit in SD si HD, pe care le receptionez, dar analogicul nu e detectat.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dannyel86):

Trebuie sa existe o cale de a le receptiona, ce televizor ai? lcd led sau cele vechi cu tub. Daca ai lcd da i cautare din tv fara decodor.

| dannyel86 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pe plasme nu sunt probleme. Eu vreau sa le receptionez pe un CRT, care are nevoie de decodor ca sa vada posturile digitale (pe cele analogice le receptioneaza televizorul singur, dar ca sa le vad trebuie sa opresc decodorul, sa mut cablul la tv de fiecare data si parca n-as vrea sa fac asta in fiecare zi, intelegi?)

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Esti pe digi man?

| dannyel86 explică (pentru RAY):

Nope. Pe Akta.

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Si acest program il prinzi analogic ma mir, faza, nu poti trece din telecomanda de pe analogic pe digital? reciver hdmi, analogic bagi mufa in tv sau vezi de o antena analogica si cu aia prinzi de toate

| dannyel86 explică (pentru RAY):

Cred ca pot trece de pe digital pe analogic din telecomanda decodorului, dar cablul tv e doar in decodor bagat si trebuie sa il mut de fiecare data intre decodor si tv, ca sa prind si digital si analogic.
Voiam o rezolvare, astfel incat cablul tv sa fie conectat doar la decodor (poate si la tv, SIMULTAN), sa nu trebuiasca sa schimb banana de fiecare data cand doresc analogic sau digital.
(Cred ca vreau prea multe de la tehnologia asta!) laughing

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Pai si eu ce am spus, mufa de antena + mufa hdmi nu trebuie sa mai scoti nimic sau sa bagi le lasi la locul lor

| dannyel86 explică (pentru RAY):

Si hdmi unde bag? Un capat in decodor si pe celalalt? Televizorul e CRT (cu tub catodic), ca daca aveam plasma, le prindeam pe toate fara decodor si nu mai aveam problemele astea. happy
Tu spui de un cablu care sa aiba intr-un capat hdmi si in celalalt banana clasica pentru tv? Exista asa ceva?

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Ai doua intrari una analogica, una digitala prin hdmi

| dannyel86 explică (pentru RAY):

Imi poti arata pe un site sau prin imgur asemenea model?
Imi pot imagina cum arata, dar n-as sti cum sa caut pe site-urile de profil sau in magazine.

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Ce model man, in spatele tv ai hdmi si mufa analogica, tu cum prinzi analogic? nu o antena separata? repet o parabolica nu ai? o conectezi la reiver si prinzi multe tv

| dannyel86 explică (pentru RAY):

Man, am spus deja ca televizorul e CRT (cu tub catodic). Nu are HDMI. Nu e nici plasma, nici LCD, nici LED. E tv patrat, clasic, care nu are decat banana pentru antena (cu care prind doar analogic) si mufa SCART (prin care conectez decodorul la tv).
In anii '90, la ce fel de televizor te uitai? Din ala am. laughing
Nu am parabolica. Am doar cablu tv de la Akta, cu decodor cumparat de la particular.
Tv-ul singur prinde doar analogic.
Decodorul receptioneaza doar digital.
Vreau sa le imperechez pe cele doua, sa pot prinde simultan si analogic, si digital pe un televizor cu tub catodic (cred ca acum am reusit poate sa ma fac inteles). happy

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Saracie laughing bun de muzeu, cred ca cineva care repara tv ar putea sa te rezolva, cand eram mic reparam cu un domn tv diamant alb negru, si stiu ca mi-a spus ca se poate face asa ceva, numai stiu acum eram mic

| Catrice a răspuns:

Auzi la el, sărăcie rolling on the floor am și eu un TV d-asta, asta înseamnă că sunt săracă?! Am văzut și la bogătași ca aveau și plasma și TV clasic.

În fine, decodorul prinde doar ce e programat sa prindă. Nu știu al tău ce model sau ce 'generație' e, dar al meu [nu știu cum sa explic] are și opțiunea de a trece pe alta 'extensie'. Adică partea cu posturile e pe un soft și partea cu video/dvd/unde merge și sa vad ce prind de la decodor [pe Telekom se suprapuneau posturile lor cu partea unde prindeam și analogic nu în sensul în care imaginile erau suprapuse; pe Orange e pe partea cealaltă, alta opțiune, alt buton etc]. În prima situație ca sa vad analogic, închideam digitalul adică decodorul din telecomanda lui sau în a doua situație comutam intre cele doua.

Dacă ai înțeles ceva, ești un geniu rolling on the floor

| RAY a răspuns:

| InYourMind nu are mufa de hdmi doar o singura mufa analogica atat

| dannyel86 explică (pentru Catrice):

Am inteles ce ai spus, dar eu daca inchid decodorul si comut pe televizor, imaginea e goala (purici multi), pentru ca acel cablu tv cu banana e conectat la decodor, nu si la tv (asa cum vreau eu). Ma gandeam la o idee prin care sa am cablul tv (cu banana) conectat atat la tv, cat si la decodor. big grin Vreau cam multe, nu? laughing

| dannyel86 explică (pentru RAY):

E Sony. Inca merge! laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dannyel86):

Stai putin pe un televizor cu tub nu o sa prinzi niciodata canale digitale, deoarece tv urile cu tub nu sunt concepute sa prindă semnal digital, doar lcd urile plasmele sau ledurile prind digital deoarece au tunerele dedicate DVBC/ DVBS. Pe un tv cu tub nu poti vedea decît canale analogice, niciun canal digital, nici daca ai tu decodor digital nu poate tv ul sa le receptioneze ca este model vechi. Asa ca vinde tv ul pe tub ca epoca lui a apus de cîțiva ani.

| dannyel86 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ai folosit un astfel de decodor? big grin Se pot receptiona chiar si posturile digitale HD, chiar daca televizorul e cu tub catodic (nu la rezolutia maxima, dar imaginea se vede clar). Decodorul face toata treaba, ca de asta il cuplezi la televizor. Are integrat tunerul DVBC si DVBS, de care spui tu, ceea ce lipseste la un tv clasic.winking

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dannyel86):

Nu am folosit.

| dannyel86 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am vazut si plasme mai vechi, fara tuner integrat, iar fara aceste decodoare nu vedeai neam posturi digitale. happy
Un decodor e bun oricand la casa omului. laughing