| UnTriunghiEchilateral a întrebat:

Care este diferenta intre canale digitale si analogice? Dar intre canale digitale si HD?

Răspuns Câştigător
| faracuvinte a răspuns:

Canalele analogice sunt cele trasmise in vechiul format (cablu tv clasic) la care imaginea poate suferi alterari, in functie de calitatea semnalului.
Canalele digitale sunt cele transmise printr-o tehnologie mai noua, initial au fost transmise prin antenele de satelit, iar mai nou se transmit si pe cablu tv, la care se adauga un decodor. Ele au o claritate a imaginii mult imbunatatita si nu depinde de alterarea semnalului pe traseu (doar daca semnalul este foarte atenuat incat sa nu mai fie recunoscut de decodor). HD este tehnologia High Definition, care se refera la calitatea mult sporita a imaginii si sunetului, se transmite in sistemul digital, dar necesita si un televizor care sa suporte HD. Cam toate televizoarele noi suporta.

3 răspunsuri:
| AugustinFiltru a răspuns:

Cele digitale se vad mult mai bine decat cele analogice
iar cele HD se vad un pic mai bine decat cele digitale

| BRG a răspuns:

Are sora mea tv hd și se vedeau actorii de parcă erau lîngă tine, atît de clar și real, și alunițele s au venele de la mîini sau picioare se vedeau, îi vedeam venele de la picioarele Alessandrei Stoicescu atît de real de parcă eram lîngă ea. Super este hd ul.

| buburacer a răspuns:

Pe HD se vad detaliile foarte clar.