| Byaaa_9433 a întrebat:

Mai intai de toate va salut! Sunt noua pe aici. si as dori sa va cer ajutorul in legatura cu Windowsul XP. Am probleme cu el ori calculatorul (se bloca, mergea foarte greu. etc; probabil de la un virus luat de pe un stick) si m-am decis sa reinstalez Windowsul. La inceput a mers bine, am ajuns in partea unde sa se copie fisierele pana cand s-a blocat la diskpart. exe. Am dat sa se copie din nou si imi spunea la fel. Am sarit peste acel fisier si am continuat instalarea, blocandu-se la fel la dispex. dll. Am procedat la fel: am dat Retry ca sa se mai copie odata insa tot nu mergea. M-am gandit sa scot CD-ul si sa-i dau restart. L-am introdus inapoi, am reluat instalarea de la inceput, dar de data asta imi aparea o eroare: 'NTLDR is missing. Please press CTRL+ALT+DEL to restart.' Presupun ca stiti despre ce-i vorba. Am mai citit articole despre aceasta eroare si din cate am inteles pentru a o rezolva este vorba despre o discheta pe care trebuie sa pun nu stiu ce programe pe ea. ma rog mi s-a parut prea complicat. Am mai cautat altceva si am gasit ceva setari prin BIOS. Ar fi vorba sa intru in BOOT si sa configurez acolo, insa nu-mi apare acest 'BOOT'. Probabil am BIOSul diferit. Am intrat in BIOS si am reglat la First device, second si third sa fie CDROM. Tot nu merge. Am zis ca poate ma puteti ajuta si pot sa-l rezolv singura inainte sa-l duc la reparat. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Danιel a răspuns:

Memoria RAM este problema. Te-ai pricepe sa te uiti la placutele RAM din interiorul unitatii? Poti desface carcasa? Depinde si cate placute ai. Daca ai numai 1, atunci trebuie sa iti cumperi alta. Daca ai mai multe, trebuie probate fiecare care functioneaza stabil. O ultima idee: nu e foarte greu, daca ai sti, te-ai scuti de transportul sistemului catre service, asadar il poti repara singura de acasa. Insa, ar interveni problema cu achizitionatul unei memorii noi. In ultima instanta, as dori sa stiu daca te mai pot ajuta intr-un fel anume.

10 răspunsuri:
| Danιel a răspuns:

Stau si imi amintesc ca aceeasi problema am avut-o din cauza unei placute afurisite de RAM (Zeppelin), potrivit ce ai spus la prima parte cu copierea esuata a fisierelor. Referitor la fisierul NT loader, se poate copia prin DOS (Windows Recovery Console), dar daca ai zis ca ai instalat partial Windows-ul, atunci degeaba mai copiezi acel fisier. Intrebarea mea este urmatoarea: dupa ce CD-ul este inserat, primesti mesajul 'Press any key to boot from CD' inaintea mesajului 'NTLDR is missing.'?

| Danιel a răspuns:

Vreau totusi sa ma lamuresc cu inca ceva. Inainte, cand XP-ul era instalat, spuneai ca se bloca, mergea greu. Restartai sistemul in mod manual dupa ce se bloca?

| Kylexy a răspuns:

Add kylexy_2010 si te ajut eu sa til repari dar uite aici o mica explicatie.
deci la first device sa fie cd/dvd rom
iar la secoond device pui hardul adica ceva de numele "hdd"daca nu reusesti add la kylexy_2010 si te ajut eu

| Byaaa_9433 explică:

Da, asa scrie. In stanga jos, iar inainte mai multe randuri cu ceva scriusuri.

| Byaaa_9433 explică:

Da, in stanga. Iar inainte mai scrie cateva randuri.

| Byaaa_9433 explică:

Da, asa imi apare.

| Byaaa_9433 explică:

Ma scuzati ca am scris de prea multe ori, insa nu`mi aparea ce raspundeam.

| Byaaa_9433 explică:

Da

| Byaaa_9433 explică:

Off. nu ma pricep abosolut deloc, insa iti multumesc mult ca m`ai lamurit cu ce problema am!

| enasistem a răspuns:

Erorile respective sunt de la memoria ram (ma refer la cele de copiere ale fisierelor). "Ntldr is missing" e cat se poate de normal sa apara pentru ca nu sunt copiate in totalitate fisierele de sistem. In secventa de boot sa apara si hardiskul la a doua sau a treia optiune.