| Frank51 a întrebat:

Mai merită să cumperi cameră foto într-un buget mic sau camera telefonului este deja superioară acestora?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Merita, pentru ca un obiectiv cu zoom optic depaseste cam orice camera foto de telefon.
Daca faci doar poze pentru retelele sociale, nu merita o camera. Dar daca mai vrei sa faci o poza cu trepied, poate una pe timp de noapte (cu expunere mai lunga), aparatul foto este mult mai bun.
Mie mi-a placut mult un Canon, avea filtre si claritate mult mai bune decat alte camere. Nu era profesional.

13 răspunsuri:
| alexandru8888 a răspuns:

Nu.

| random1620 a răspuns:

Nu. Singurele aparate foto care mai merita cumparate in zilele noastre sunt cele polaroid (poze instant) dar costa ceva... tu ai zis ca e buget mic deci...

| VioricaRoman a răspuns:

Depinde de telefon, dar camerele foto care fac fotografii acceptabile costă undeva la 500 RON.

| Anuket a răspuns:

Nu merită.

| nevermatch a răspuns:

Nu merita.

| Dismally a răspuns:

Nu este superioara camera telefonului si nu va fi niciodata dar: telefonul este foarte mic, il poti tine in buzunar, il ai mereu la indemana, camera este foarte mare; cu telefonul poti face poza direct, la camera ai nevoie de obiective diferite; telefonul este foarte ieftin in comparatie cu o camera buna si cateva obiective.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde pentru ce vrei să-ți ei camera foto. Dacă vrei să devii fotograf e bine să ai o camera să exersezi cu ea. Pe viitor o să-ți poți lua una mai buna știind deja cum sa o folosești in mare parte. Sau mai poți aștepta unpic să mai strângi bani. Încearcă să cauți camere foto de mâna doua.

| NonZarek a răspuns:

Depinde de telefon, dar dacă îți dorești să faci poze artistice, sa obții efecte interesante și sa te joci cu umbrele și lumina, îți recomand aparat foto de la 1000 lei în sus (sh), sunt superioare oricărei camere de telefon, ai alte opțiuni la camera și lucrează altfel cu ea, dar dacă vrei sa faci poze din când în când, nu merita sa cumperi un aparat foto.
Eu am cumpărat 760D (Canon) și având în vedere ca fac poze de portret și ma joc cu lumina cum vreau eu, sunt mulțumit. Cu telefonul nu as putea obține aceleași poze.

| Frank51 explică (pentru Dismally):

Eu mă refer la camere de buget, până în 1500 lei, dacă o să cauți pe YouTube, sunt unele clipuri care arată că diferențele sunt foarte mici dintre o cameră și un telefon flagship, in cazul ăsta nu merită camera, deoarece ai deja o cameră pe telefon.

| Frank51 explică (pentru NonZarek):

Cel mai probabil nu ies la fel pentru că e senzorul mare pe cameră si obiectivele sunt variate, si eu mă chinui cu telefonul să fac poze, îmi place să fac la orice poze, când ies pe stradă fac zeci de poze la mașini și la clădiri, de asta mi-aș lua un aparat că sunt curios cât influențează un obiectiv din acela mare happy

| Vântulalb a răspuns:

Nu, nu este superioara. E doar la indemana.
Orice "savoniera" (din care nu se mai gasesc din pacate) depaseste camera unui telefon.

| Dismally a răspuns (pentru Frank51):

La 1500 lei nu, ma refeream la un DSLR bun, mult mai scump si chiar si la astea diferentele nu sunt uriase, telefoanele compenseaza dimensiunea mica a senzorului cu un software bun, deci poti face fotografii foarte buna si cu telefonul acum.

| NonZarek a răspuns (pentru Frank51):

Influențează foarte mult, îți recomand să cumperi un dslr, nu vei regreta