| dantiberiu a întrebat:

Merge cum va din task manager sau de oriunde sa faci ca performanta calculatorului tau (procesoru, etc) sa se concentreze numai pe o anumita aplicatie deschisa?

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

CTRL+SHIPT+DELETE şi de acolo selectezi procesul sau aplicaţia care rulează şi dai click dreapta pe proces/aplicaţie şi selectezi set priority pe high, dar ţine cont că celelate aplicaţii vor merge ca cizma fiind că îi vei aloca prioritate maximă numai acelei aplicaţii şi mai ţine cont de faptul că nu este permanentă setarea asta, aceasta fiind necesară la fiecare deschiodere a aplicaţiei sau la fiecare pornire a Windows-ului.Succes şi sper că era ce căutai.

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Da. Alegi aplicatia pe care o vrei (din eticheta Processes), dai click dreapta si "Set priority - Above normal" Daca dai mai mult, e posibil sa ai "belele"; depinde de procesor.

| Incubus a răspuns:

Asa este dar ai grija ca daca dai chiar si cu putin mai mult vei observa ca celelalte procese raman in urma deci nu-ti recomand(eu am incercat intr-un joc si chiar daca nu am dat decat pe urmatorul nivel de prio am observat ca desi intr-adevar jocul mergea mai bine nu prea mai mergea tastatura si mousul pentru ca erau depasita la prioritate la driver care este un alt proces de altfel). Pe scurt faza nu este folositoare decat daca poate sa faci o scanare de virusi si lasi calcu in pace dar la aplicatii obisnuite nu vei obtine performante pentru ca raman celelalte in urma si nu ai facut nimic(procesorul pur si simplu atata poate si daca vrei mai mult mai bine fa un overclock daca nu ai facut deja dar si acolo cu responsabilitate ca in cel mai bun caz prea mult poate duce ca cedarea sistemului si pierzi tot progresul facut)

| e-avon.ro a răspuns:

Din task manager te duci la "processes" si de acolo click dreapta pe procesul dorit si schimbi "Set Priority".