| Zaparul243 a întrebat:

Merge hdd cu interfață sata cu placa de baza sata 3? Urgent.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Porturile SATA sunt perfect compatibile. Doar viteza de transfer difera. Dar daca ai SATA 3 pe placa de baza este excelent fiind cea mai rapida varianta. HDD-ul poate fi orice varianta.

1 răspuns:
| octav005 a răspuns:

Da iti va functiona sigur.
daca pe HDD ai SATA 2. si pui pe SATA 3. iti va functiona la performanta SATA 2. adica 3 gb/s.

daca pe HDD ai interfata SATA3 si conectezi la placa de baza cu SATA 3. va avea performanta maxima. adica 6 gb? s

SATA 3 este mai rapid ca SATA 2