| MihaiDumitru1290 a întrebat:

Merită să schimbi un cablu cat 5e pe unul cat 6? Tin să precizez ca problema ar fi noile gauri pe care ar urma sa le fac in casă, nu vreo diferență de bani.

Răspuns Câştigător
| AlexMh a răspuns:

Cat 5e este facut pentru a suporta viteze maxime de 1000 Mbit/s (1 Gbit/s), iar Cat 6 10 Gbit/s. In mod normal ar trebui sa fi ok cu ambele pana in 100 de metri, sa livreze fix cat scrie. Retine ca pretul este dublu la cat6. Din punctul meu de vedere nu renteaza daca esti home-user si ai un maximum de 1 Gbps. Ar trebui sa iei in considerare alte aspecte: un router foarte bun, un PC performant si un SSD.

4 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Merita. Eu aveam viteza de download maxima 500 si la o distanta de 10m cu un cablu cat 5e obtineam o viteza mai mica de 500, sa zicem 300 ca nu mai tin minte si cum am pus cablu cat6 viteza a juns la 500Mbps.

| AlexMh a răspuns (pentru Algo098):

E posibil ca tu chiar daca ai avut cat 5e, sa nu fi fost mufat corespunzator pentru modul gigabit, sau sa fi fost un cat 5e de calitate slaba. Eu personal nu am avut probleme si am pe aceeasi retea doua PC-uri, doua routere, imprimanta, casa de marcat, doua televizoare, trei telefoane. Aproape mereu am luat bordul. Atetie sa nu fi fost mult cablu si sa fi fost incolacit, exista posibilitatea sa se fi creat interferente prea mari.

| Algo098 a răspuns (pentru AlexMh):

Avea aceleasi culori la mufare cel de cat 5e ca si cel de cat6. O fi si routerul mai sensibil si ii place sa aiba fire mai rasucite happy ca mi-am pierdut increderea in cablul de cat 5e cand am vazut diferenta de viteza. Pe distanta scurta de 1-2m mergea si cel de cat 5e. Sunt si cabluri mai proaste si mai bune.

| AlexMh a răspuns (pentru Algo098):

Nu ma refer la culorile de mufare. Daca nu a fost sertizat cum trebuie se poate deconecta un fir, chiar daca el functioneaza in continuare va functiona la viteza mult mai scazuta (testat). Nu are voie un cablu de 1-2 metri fie el cat 5, 5e sau 6, sa mearga sub valoarea admisa. Este prea scurt pentru zgomot de semnal. Sunt altele cauzele. Daca imi spuneai un minim 5 metri, atunci e posibil. Eu am undeva la 15 metri de cat 5e si e facut de mine cu cablu la metru si mufe, nu cumparat, si de multe ori iau aproape maximul pe speed test de 1 Gbps, 950-980 Mbps. In ultima perioada mi-a scazut pe la 900-920 Mbps. Da, de acord, sunt si cabluri mai proaste si mai bune. Stima!