| lol23 a întrebat:

Mi-am cumparat astazi un laptop Acer Aspire 5742z de la orange cu 1 euro... chestia este ca are windows 7 de 64 biti, i-as putea sa ii pun de 32 biti? Spuneti-mi si avantajele si dezavantajele pe care le au cele doua. Funda+ vot!

Răspuns Câştigător
| Bogdanux a răspuns:

Windows x64 ( 64 biti) merita doar daca laptop-ul tau are minim 4 gb RAM (asadar ii va vedea pe toti fata de cel pe 32 care va vedea decat 3.5 GB). Daca nu ai atat RAM, treci linistit pe cel de 32 de biti.

Punctul slab la SO-urile pe 64 de biti este incompatibilitatea lor cu anumite programe/jocuri.