| Derkes a întrebat:

Mi-am cumparat recent un laptop, a venit preinstalat cu Endless Os, asa ca am pus windows 10 pe el. Se misca foarte greu, am dezactivat multe aplicatii, multe setari, tot se misca greu.Nu stiu ce sa ii mai fac, in jocuri se misca impecabil. Ma gândeam sa instalez windows 7 pe el, este o alegere mai buna?

8 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Ai hdd?
daca da, atunci aia poate fi explicatia

| Sekim a răspuns:

Salut
La ce ai specificat tu e clar.
Procesorul sta constant in 100% cpu usage, cauzand blocarea imaginii. Specifica ce procesor ai aici : producator si serie.

| Zaygon a răspuns:

Suntem in 2019, Win 7 e pe moarte si nu mai e suportat oficial de noile procesoare. Daca ai procesor vai de steaua lui, ai 4GB ram si ai hdd ce sa mai zic? Pune si tu link cu laptopul sa vedem ce ti-ai luat.

| Derkes explică (pentru Sekim):

Este un Asus cu procesor Intel Core I3-7020U; 2.30 GHZ, 4 gb ram, 64 bit, directX 12, Nvidia Geforce MX110, memorie placa video 2 gb.

| Sekim a răspuns (pentru Derkes):

Salut
Exact cum am spus, procesorul tau sta constant in 100% cpu usage, ceea ce cauzeaza blocarea imaginii. Nu este facut pentru windows 10, 4 gb ram si hdd-ul fac munca procesorului si mai grea. Ar trebui sa mergi pe Windows 7 pentru ca asa omori procesorul si nu poti sa stai cu el blocandu-se mereu.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Windows 7 e aproape mort, daca nu deja mort. In plus, tinand cont de toate SP-urile pe care le are as zice ca se va ajunge tot acolo, adica va merge destul de greu.

| Zaygon a răspuns (pentru Sekim):

Win 7 nu mai este suportat pe gen a 7-a de procesoare. Acolo e buba ca sunt 4GB ram si hdd. Sa bage un linux si problema e rezolvata.