| ArianaG a întrebat:

Mi-am cumpărat un laptop cu Linux și aș dori să-i schimb sistemul de operare în Windows, îmi poate cineva spune unde aș putea face acest lucru în Arad?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Legal: iei asta

https://www.emag.ro/......DZG1WMBBM/

bagi discul in cititorul optic și totul merge automat - dai doar next-next-next și d-aste simpluțe

| dariuuu a răspuns:

Ți-l fac eu dacă dorești!

| XYZ02 a răspuns (pentru sierra1):

Aia este doar licenta, nu este intr-un format fizic, ci doar digital.
Cat despre trecerea de la linux la windows o poti face singur daca ai niste cunostinte foarte basic in utilizarea calculatorului, iar daca nu...ei bine orice service iti poate instala windows-ul(dar nu si activa, poti sa il utilizezi gratis cu un watermark sau sa cumperi o licenta cum ti-a recomandat utilizatorul sierra1)

| sierra1 a răspuns (pentru XYZ02):

Primești codul prin email la cateva minute dupa comanda.
Emailul continea keyul, factura + link spre tutorial cum sa-ti faci Stick cu Windows bootabil si de unde sa-l descarci

that's it!

| ArianaG explică (pentru sierra1):

Mi-aș fi dorit să îl duc la cineva, ar fi mult mai convenabil pentru mine

| sierra1 a răspuns (pentru ArianaG):

Ne ceri să te indrumăm spre o ilegalitate?

| ArianaG explică (pentru sierra1):

Nu.
Înainte am avut probleme cu calculatorul, nu a mai mers și l-am dus la o persoană ce repara pc-uri și laptopuri din orașul meu. Aș dori să îmi cumpăr un laptop pe Linux (îmi convine prețul și dotările) și să îl schimb cu Windows. Dar aș dori să îl duc în Arad.
Nu e o ilegalitate dacă îl duc la un service IT și plătesc pentru schimbare sistemului de operare.

| XYZ02 a răspuns (pentru sierra1):

Sperii fata.
Du-te cu el la un service pentru ca nu este ilegal.
Windows-ul este distribuit gratuit, acum daca doresti sa cumperi o licenta care iti permite sa scapi de acel watermark si sa il poti customiza(adica nu prea poti comparativ cu linux oricum) trebuie sa cumperi o licenta.
In concluzie du-te la un service, te costa cam 50 ron sau gratis daca ai un prieten care se descurca sau un stick de 16GB

| sierra1 a răspuns (pentru XYZ02):

"Du-te cu el la un service pentru ca nu este ilegal Windows-ul este distribuit gratuit"

pe ce planetă e asta?

| sierra1 a răspuns (pentru ArianaG):

"plătesc pentru schimbare sistemului de operare." - corect, iei licența și te bucuri de ea. Altfel se numește PIRATERIE informatică

| ArianaG explică (pentru sierra1):

Asta e ilegal?
https://www.service-de-calculatoare.ro/
Partea,,INSTALARE WINDOWS 7, 8, 10" e ilegală?

| sierra1 a răspuns (pentru ArianaG):

Dacă-ți vând și licența, nu

| XYZ02 a răspuns (pentru sierra1):

Am folosit gresit termenul de distribuit gratuit.
Dar ideea principala este ca nu te obliga nici naiba sa il activezi,poti sa il instalezi fara nicio cheie, ai optiunea asta.
Singura limitare fara licenta este viziuala, atat.
Calmeaza-te ca sperii oamenii, este foarte clar ca nu au nimic de a face cu calculatorul, iar tu nu faci nimic altceva decat sa inrautatesti lucrurile.

| sierra1 a răspuns (pentru XYZ02):

Tu, de fapt, incurajezi pirateria, ești constient de asta?