| RalucaPisicuta a întrebat:

Nevoie urgenta de ajutor!
Am primit recent o boxa portabila bluetooth Kruger Matz KM0047 si, desi scria ca trebuie incarcata la calculator, am incarcat- o ca inteligenta la priza, care avea tensiunea de incarcare mai mare.
Iar dintr-o data numai scoate niste zgomote ca niste palpaituri si in rest nu mai da nici un semn de viata.
Ce s-a intamplat cu ea? Sau Ce ar trebui sa fac pentru a o readuce la viata?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina Raluca! Deci tu acum in boxa auzi ca niste pocnituri? Inseamna ca ai ars tranzistorii finali, pot fii doi sau pot fii 4 tranzistori, deoarece tensiunea de alimentare a transformatorului era mare si nu era conceput pentru boxă, tensiunile din calculator sunt stabilizate de sursa calculatorului, si adaptate pentru astfel de aparate sensibile, gen boxe cum ai tu, sau telefoane mobile, deci sa revenim, mergi cu acea boxă la un centru reparatii radio tv, si un electronist o sa i ti schimbe finalii, sau poate fii doar un integrat bușit, va constata specialistul ăla cind o desface, si va măsura cu aparatul de măsură. De unde esti? Mersi.

| halogen001 a răspuns:

"La priza" presupun ca inseamna incarcarea la un incarcator de tableta, de telefon sau ceva asemanator. Altfel nu vad sa fie posibila incarcarea "la priza". Daca se foloseste un incarcator cu tensiune mai mare de 5V, se strica componentele boxei. Solutia e repararea intr-un service sau inlocuirea cu o boxa noua.