| blue29 a întrebat:

Notebook vs Netbook. Voi ce ati alege si de ce? Argumente pro si contra! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| hmmmmmmmm a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci. Notebookul are ecran mai mare, memorie mai mare, spatiu mai mult, procesor mai bun. Netbookul (care nu are DVD-drive), asa cum ii zice si numele, il folosesti mai mult sa navighezi pe net, vezi 1-2 filmulete, jocuri in nici un caz, aplicatii (grafice de exemplu) nu pot rula si nici nu poti baga vreun DVD, CD in el. Netbookul asadar e un element cool, mai mare decat un telefon cu care poti mainpula tot ce tine de multimedia. Cand vine vorba de aplicatii serioase, jocuri, si chiar filme (pentru ca nu ai spatiu destul pentru mai multe) ia-ti un notebook.

4 răspunsuri:
| Brotacelu a răspuns:

Notebook... este mai practic si folositor in viata de zi cu zi happy

| SweetCandy a răspuns:

Clar notebook...big grin pentru ca asta e viata reala...big grin alte argumente nu cred ca mai ambig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am ales un notebook pentru ca era cel mai potrivit pentru ce aveam eu nevoie. Netbook-ul este un gadget ce il folosesti mai ales in a naviga pe internet, outlook, mess, aplicatii simple in general. Este micut deci foarte mobil. Configuratia este mai slabuta fata de un notebook, iar unitatea optica lipseste. Eu zic sa faci alegerea in functie de ce ti-ai propus sa faci cu el. Clar lider detasat in preferinte va fi notebook-ul, datorita multiplelor aplicatii pe care le ofera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Netbook pentru călătorii lungi și dese pentru că: e mic, tușor, configurația e excelentă pentru task-uri normale (net, office, un film) și are autonomia ridicată (sunt modele care depășesc 8 ore)
Notebook (ceea ce și am) pentru acasă și călătorii nu prea dese și nu de lungă durată (era și normal că va fi opusul primei). Motivele la fel, nu mă interesează prea mult autonomia (am un desktop replacement de 17 inch, după 2 ore de stat pe baterie începe să urle), însă mă interesează foarte mult configurația.
Ultima mai rămâne prețul, un desktop replacement performant costă și peste 5000 de lei, în timp ce un netbook decent îl iei cu 1500 lei.