| theforceofgood a întrebat:

Parca internetul nu maine este ce era odata. De cand cu raspandirea in masa a retelelor de socializare, internetul si-a pierdut din farmec.
Înainte exista yahoo-messenger unde chiar socializam mult mai mult decat acum cu Facebook-ul si Instagram-ul. Acolo chiar purtam convorbiri, totul era foarte fain şi frumos. Dar de prin anul 2013-2014 totul parca s-a schimbat, a intrat într-o era în care parca nu mai sunt în pielea mea.
De cand au inceput retelele de socializare sa se dezvolte in masa si cu aparitia trandului cu smartphonurile, lumea doar îşi dă like-uri şi se laudă cu diferite poze, iar de conversat mult mai putin decat inainte.
Acuma lumea parca e desprinsa de realitate, nu mai stiu sa traiasca real. Îi vezi pe unii că stau ore întregi pe retelele de socializare, uită complet de viața reală.
Eu în ultimul timp nu prea mai intru mai deloc pe retelele de socializare şi unii îmi reprosează că de ce nu le dau like-uri sau commenturi. Mai folosesc aplicatia messenger de pe Android, aduce un pic ca yahoo-messenger. Sincer sa fiu, îmi e dor de vremurile de dinainte - anii 2000-2010, atuncea lumea parea mult mai reala, dar avea acces şi la tehnologie. Toata lumea avea atunci telefoane clasice cu butoane si comunicai mult mai real cu ajutorul lor.
Lumea s-a schimbat brusc, parcă e cu capul in nori.
Inainte era mai putini insi pasionati de calculator si internet, iar totul parea mult mai ok. Dar de cand cu smartphonurile, pe internet au patruns foarte multe persoane si totul s-a schimbat.
Parca şi postările de pe Facebook şi videoclipurile de pe youtoube s-au prostit rău de tot.
Credeti ca aceasta problema va continua şi în viitor, ori va exista o ameliorare?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Yahoo era de la sudamericani. Messengeru era baza atunci. De cand sa ieftinit netu si lumea moare de foame sa plateasca factura s-a stricat treaba

Bula
| Bula a răspuns:

Am citit ca, in timpul celui de al doilea razboi mondial, scrisorile spre- si de pe front circulau saptamani sau si mai mult.
Acum, in era telefoanelor destepte, o scrisoare circula prin posta la fel de incet, o felicitare de Craciun ajunge de Pasti... big grin

Tineretul de azi este nerabdator, doreste sa afle orice, imediat.
Singurul care le lipseste este experienta de viata, fara de care deseori sunt extrem de usor manipulabili.
Isi cumpara locuinta, masina etc. pe credit bancar, iar pana la rambursare completa platesc de 3 ori pretul (pretul normal + 2x taxa de prostie big grin ).

Restul diferentelor nu le mai continui, cine are minte, intelege.

Recunosc, modernizarea are si avantajele ei, dar exagerarea si gandirea unilaterala nu au final fericit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vai de scrisul tău, odatală.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa se amelioreze cand zilnic apare cate o aplicatie care face ceva. Nici macar sa mai mergi la magazin nu mai e nevoie ca prin 3 click uri iti vin cumparaturile acasa. O sa fim atat de dependenti de tehnologie ca nici nu o sa mai stim sa deschidem o usa ca se va deschide singura. Sper doar sa nu apara o aplicatie de sters la fund.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, va continua această schimbare cam așa.
O să stai cu prietena pe canapea, unul lângă altul, tăcuți.
Fiecare butonează tableta lui. Tu te uiți la situri păcătoase rău.
Ea îți dă un beep. SMS.
- O facem?
Tu. Răspuns prin SMS.
- Numai în zilele cu râ.
Ea, prin SMS.
- Azi e râmbătă.

| ziftode a răspuns:

Cand un lucru e la inceput, si este EXTRAORDINAR, atunci are un farmec aparte, asta s-a intamplat cu filmul cu sunet, filmul color, muzica rock, cu videocasetofoanele, cu walkman-urile, cu telefoanele mobile, DVD-urile, filmele HD... cu internetul, cu telefoanele smart, etc.

cand un lucru devine rutina si "usual SHlT", atunci,

binenteles ca nu mai are nici un farmec... ASTA E NATURA UMANA!

chiar unii au ajuns sa faca rahat imbecil doar ca sa capete cateva amarate de like-uri in plus pe FB, cum ar fi tinut o carte foarte groasa in fata pieptului, iar partenera/ul ii tragea un glont prin carte, si la un moment dat au folosit un pistol prea puternic... a fost la TV chestia asta

| christine99 a răspuns:

Facebook e mai mult pentru poze si informare/promovare, sunt alte retele doar pentru conversatii. Cat despre Youtube, depinde la ce canale te abonezi, da e adevarat ca multi se uita la toate porcariile, manele etc. Vremea trece si trend-urile se pot schimba. Oricum, cea mai buna conversatie este cea pe care o porti face to face.