| matrix100 a întrebat:

Pe un telefon de ultima generatie se poate instala si o versiune de windows? windows care sa aiba acces la internet? telefonul sa aiba 2 sisteme de operare si Android si windows (xp, 7) Multumesc

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Telefoanele nu sunt ca pc urile sau laptopurile sa le poti pune ce sisteme de operare vrei tu. E facut pentru Android, cu Android traieste

| Iunix a răspuns:

Nu. De ce ai vrea windows pe telefon? Există telefoane cu windows dar NU e widows xp, sau wibdows 7, e un " windows " special pentru telefon. Nu poți să bagi wi dows pe telefon din n motive. Un windows pebtru pc ocupă un spațiu mult prea mare pentru un telefon, în comparație cu androidul, windowsul consumă foarte multe resurse.

| matrix100 explică:

Https://www.youtube.com/watch?v=GG-Ug2UC_cw

merge instalat windows pe un telefon cu Android, ideea care ma intereseaza pe mine daca odata windows-ul instalat are acces la internet

| Gizăz a răspuns (pentru matrix100):

Aia e o aplicaţie din store care seamănă cu Windows 10, nu e Windows 10 OS. 10 mănâncă singur, făra altceva instalat, vreo 20 de gb.