| Joker3134 a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste sisteme de operare si 2. daca un telefon e pe windows are si Android nu?

Răspuns Câştigător
| Bro4555 a răspuns:

Nu, daca un telefon este cu sistem de operare Windows, nu are Android, nu recomand sa iti mai cumperi telefoane cu windows.

12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sisteme de operare pentru PC:
-windows, Linux (Ubuntu), iOS (Apple). Fiecare dintre ele au foarte multe versiuni; dar te-ai plictisi dacă le-aș fi înșirat aici pe toate.
La fel stau lucrurile și cu sistemele de operare pentru telefoane (adică smartphone-uri), cui excepția faptului că sunt mai multe:
-windows phone, Linux (Ubuntu)- s-a încercat dar nu s-a pus la vânzare; iOS, Bada, symbian, Android.
In prezent, primul loc este ocupat de Android, iar după el este iOS(acesta este instalat/folosit numai pe telefoanele de la Apple, cunoscute sub numele de iPhone.
Celelalte sisteme de operare nu se mai folosesc.

S-a dezvoltat sistemul de operare Android deoarece acesta este și gratuit (inventatorul lui nu cere bani pentru el) și stabil.
Nu este de mirare ca pe viitor să apară alte sisteme de operare. Tehnologia este într-o creștere nu doar continuă, ci și rapidă.

| NLS a răspuns:

1. in primul rand presupun ca te referi la Windows Phone (sau anticul Windows Mobile), nu la varianta x64-x86.

Si daca vine cu Windows Phone, nu are cum sa aiba si Android.
(Exista un singur telefon, de la un producator mai "exotic", ce vine din fabrica cu Windows Phone si cu un sistem de operare asemanator cu Android. Are dual boot, si alegi sistemul preferat la pornire)

Invers, pe un telefon cu Android poti instala Windows Phone, fie cu un emulator, fie cu Change my Software (ai optiunea sa inlocuiesti Android cu Windows, sau sa le pastrezi pe ambele, in dual boot)

Chiar si variantele "desktop" de XP si chiar 7, 8, si 10 se pot instala pe un telefon cu Android, dar nu "pe curat", ci cu ajutorul unor emulatoare. Si stai cam 5-7 minute pana intra in Windows, in functie de telefon.

| PainTech a răspuns:

Din fabrica, un telefon poate avea un singur sistem de operare.

Răspuns utilizator avertizat
| seularts a răspuns (pentru Joker3134):

Ai toate reaspunsurile in articol. E inclusa si diferenta dintre ios si windows!

| seularts a răspuns (pentru seularts):

Pardon: Android si windows

Răspuns utilizator avertizat
| seularts a răspuns (pentru Joker3134):

Sincer nu am vazut telefoane cu 2 sisteme de operare pana acum. Nu zic ca e imposibil, dar nu vad rostul. Telefoanele cu windows nu au Android instalat pe ele din cate stiu eu. Oricum nu poti rula doua sisteme de operare in acelasi timp pe un telefon decat daca le emulezi cu acces root.

| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Daca un telefon e pe windows are si Android nu?
nu

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Teoretic vorbind ar putea avea, asa cum un pc poate avea si linux si windows, dar nu le poti avea simultan in acelasi timp ambele