| thoxik a întrebat:

Pentru determinarea cantitatii unui produs petrolier dintr-un rezervor de capacitate industriala, care este procedura de prelevare probe si cate probe sunt necesare?
Astept un raspuns bun, dau fundita... big grin

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ai gresit intrebarea. Pentru determinarea cantitatii nu se iau probe, ci se determina volumul rezervorului care este ocupat de respectivul produs. Probe se iau pentru determinarea calitatii si se iau cel putin doua: una care este analizata si alta care se pastreaza ca martor, daca este nevoie de repetarea analizelor. De regula se iau mai multe, din locuri diferite, dar fiecare in dublu exemplar. Numai bine!

| express11 a răspuns:

Se ia cantitatea cu o sonda gradata, in mm, cm; metri.deci in functie de capacitatea rezervorului, 1 metru+cu o anumita cantitate